Uluslararası ilişkilerde bir şiddet tezahürü olarak uluslararası terörizm ve Işid örneği
International terrorism as a manifestation of violence in international relations with special reference to the case of Isis
- Tez No: 671474
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET RAUF VERSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Şiddet, uluslararası ilişkiler alanında savaş, saldırı, baskı ve terör gibi biçimleriyle ortaya çıkmaktadır. Bu şiddet biçimlerinden terörizm, küreselleşme döneminde yeni boyutlar kazanmış ve böylece uluslararası barış ve güvenliği etkilemesiyle uluslararası toplumun ortak sorunu hâline gelmiştir. Devletler artık uluslararası terörizme karşı tek başına mücadelede zorlanmaktadır. Askerî güce dayanan realist yaklaşımlar bu konuda yetersiz kalmaktadır. Günümüzde güvenlik kavramının genişlemesi ve derinleşmesiyle de devlet dışı aktörler uluslararası sistemde daha etkin olmaya başlamıştır. Bu gelişmeler doğrultusunda neoliberal kurumsalcı yaklaşımlar işbirliğine dayanan çoğulcu güvenlik teorilerini savunmaktadır. Neoliberal kurumsalcılığa göre terörizmi engellemek ve mücadele etmek için uluslararası rejim güçlendirilmeli ve uluslararası kurumlar aracılığıyla işbirliği geliştirilmelidir. Bu yaklaşım açısından IŞİD gibi yeni terör örgütlerine karşı ancak bu şekilde sonuç alınabilir. Dinî ideolojisi, gevşek örgütlenme yapısı, finansal kaynakları, bilişim teknolojilerini iyi derecede kullanması, yabancı savaşçılara ve ağır silahlara sahip olması gibi özellikleriyle IŞİD, uluslararası işbirliği yapılarak yenilgiye uğratılmıştır. Fakat IŞİD tehlikesinin tam olarak ortadan kalktığı söylenemez, dolayısıyla uluslararası terörizme karşı etkin bir mücadele için işbirlikçi güvenlik anlayışının geliştirilerek sürdürülmesi gerekmektedir
Özet (Çeviri)
Violence, in international relations, can take the forms of war, aggression, coercion and terror. Terrorism, in particular, has gained new dimensions in the globalized world, and insofar as it impacts upon international peace and security, it has become a common concern for the international society. It is difficult for states to take action against international terrorism individually. Realist approaches based on military power are likely to prove ineffective in this regard. The concept of security has now expanded and deepened and non-state actors have become more effective than ever in the international system. For this reason, neoliberal institutionalist approaches tend to advocate pluralistic security theories based on collaboration. According to neoliberal institutionalism, the international system should be consolidated and cooperation should be strengthened through international institutions to prevent and combat terrorism. This is likely to be the only way to be successful against new terrorist organizations such as ISIS. ISIS with its religious ideology, loose organizational structure, financial resources, information technologies, foreign fighters and heavy weaponry was defeated only by way of international cooperation. But still, it cannot be said that ISIS has been completely defeated. The cooperative security approach should remain in place if there is to be an effective combat against international terrorism.