Çevre mühendisliği açısından üniversitelerde acil eylem planlarının uygulanabilirliği; Harran Üniversitesi örneği
Applicability of emergency action plans in university in terms of environmental engineering; Harran University example
  1. Tez No: 671475
  2. Yazar: BURAK EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bulunduğumuz coğrafi konum, iklim özellikleri vb. etkenlerden dolayı afetlerin sıkça yaşandığı ülkemizde yoğun nüfus artışı, artan ihtiyaçlar ve kentleşme nedeniyle afetlerden kaynaklı riskler en yüksek seviyelerdedir. Bu durum göz önünde bulundurularak yaşadığımız ülkenin nüfusunun büyük bir bölümünü oluşturan ve gününün büyük bir çoğunluğunu okullarda (üniversitelerde) geçiren binlerce akademik personel, teknik personel ve öğrenciler bu riskler ile karşı karşıya kaldıkları kaçınılmaz bir gerçektir. Bu riskleri minimize etmek amacıyla şu ana kadar alınan tedbirlere ek birtakım yeni tedbirler alınması gerekmektedir.. Bu tedbirlerin belirlenebilmesi için de mutlaka afetler yaşanmadan önce iyi bir acil durum eylem planı hazırlanması gerekmektedir. Bu tez çalışmamızda öncelikle afetler ve tanımları yapılmış olup daha sonrasında 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunda hazırlanması ön görülen acil durum eylem planlarının Çevre Mühendisliği açısından üniversitelerde uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Pilot çalışma olarak Harran Üniversitesi seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our geographical location, climate characteristics, etc. In our country, where disasters are frequently experienced due to factors, the risks arising from disasters are at the highest levels due to the intense population growth, increasing needs and urbanization. Considering this situation, it is an inevitable fact that thousands of academic staff, technical personnel and students, who make up a large part of the population of the country we live in and spend most of their day in schools (universities), face these risks. In order to minimize these risks, some new measures should be taken in addition to the measures taken so far. In order to determine these measures, a good emergency action plan must be prepared before disasters occur. In this thesis, first of all, disasters and their definitions were made, and then, the applicability of the emergency action plans foreseen in the occupational health and safety law numbered 6331 in terms of Environmental Engineering in universities was evaluated. Harran University was chosen as a pilot study.