Evsel derin donduruculu buzdolaplarında optimum yalıtım kalınlığının belirlenmesi ve enerji tasarrufundaki rolü
Determination of optimum insulation thickness in domestic refrigerators with freezer and the role of insulation in energy saving
  1. Tez No: 671473
  2. Yazar: MUHAMMET TAYYİB SENİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BOLATTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Enerji, ülke ekonomisi için en önemli unsurlardan biridir. Dünya devletleri ve uluslararası kuruluşlar enerji kaynaklarını elde etmek için birbirleri ile kıyasıya rekabet etmektedirler. Enerji, sanayileşmenin alt yapısı ve günlük hayatın vazgeçilmez bir unsurudur. Bu nedenle enerji ihtiyacı dünya gündemini her zaman meşgul eden bir konudur. Enerji kaynaklarının tükenebilir oluşu, dışa bağımlılığın varlığı ve çevresel etkiler sebebiyle; günümüzde ülkeler için güvenli, yeterli miktarda, ucuz ve en temiz enerji, hali hazırda kullanılan enerjinin tasarrufundan elde edilebilmektedir. Bu tez çalışmasında, derece-saat metodu ve ekonomik parametreleri içeren P1-P2 metodu kullanılarak, evsel derin donduruculu buzdolaplarının optimum yalıtım kalınlığının belirlenmesi ve enerji tasarrufuna etkisi incelenmiştir. Isparta ilinde bulunan bir evde, hesaplamalarda kullanılmak üzere temin edilen veri toplayıcı ile mutfak ortamının sıcaklık değerleri bir yıl süreyle saatlik olarak ölçülüp kayıt altına alınmıştır. Hesaplamalar için kullanılacak buzdolabının her yüzeyinin kesit ölçüleri belirlenmiştir. Optimum yalıtımı belirlemek için ekonomik veriler kullanılarak maliyet analizi yapılmıştır. Uygulanacak optimum yalıtım kalınlığı belirlendikten sonra, mevcut ve optimum yalıtımlı durumdaki enerji tüketimleri hesaplanmıştır. Enerji tüketimleri buzdolabının soğutucu ve dondurucu kısmının her yüzeyi için farklı iç denge sıcaklıkları için hesaplanmıştır. Optimum yalıtımın uygulanabilirliği, buzdolaplarının enerji sınıflandırılması göz önüne alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most important factors for the country's economy. World states and international organizations compete fiercely with each other to obtain energy resources. Energy is the infrastructure of industrialization and an indispensable element of daily life. Therefore, the need for energy is an issue that always occupies the world agenda. Due to the exhaustion of energy resources, the existence of foreign dependency and environmental effects; For countries, safe, sufficient, cheap and cleanest energy can be obtained from the energy savings currently used. In this thesis, the determination of the optimum insulation thickness of domestic deep freezer refrigerators and its effect on energy saving was investigated by using the degree-hour method and the P1-P2 method, which includes economic parameters. In order to be used in calculations, in a house in Isparta, the temperature values of the kitchen environment for one year were measured and recorded by the data logger. The cross-sectional dimensions of each surface of the refrigerator to be used for calculations have been determined. Cost analysis was made using economic data to determine the optimum insulation. After determining the optimum insulation thickness to be applied, the energy consumption of the current and optimum insulated version was calculated. Energy consumption was calculated for different internal equilibrium temperatures for each surface of the refrigerator and freezer part. The applicability of optimum insulation has been evaluated considering the energy classification of refrigerators.