Mehmet Aait Ordubadi'nin romanlarında toplumsal sorunlar
General problems in Mammad Said Ordubadi's novels
  1. Tez No: 671499
  2. Yazar: NURAY DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bilindiği üzere topumda yaşanılan sosyal ve siyasi olaylar edebî eserlere yansımış, gelecek nesillere aktarılması açısından önem arz etmiştir. Dönemle ilgili bilgi vermek açısından tarihi belgeler ve arşivlerin yanı sıra edebî eserler de birer belge niteliğindedir. XIX. yüzyılın sonu XX. yüzyılın başlarında Azerbaycan'da oldukça hareketli, sosyal siyasi, kültürel olayların yaşandığı bilinmektedir. Mehmet Sait Ordubadi de çalkantılı dönemin canlı şahidi olmuş ve eserlerinde dönemin sosyal siyasi sorunlarını dile getirmiştir. Yazar, kendi hayat hikâyesinden de faydalanarak halkın sorunlarına değinmiş, oldukça zor geçen sürgün hayatına rağmen mücadelesinden vazgeçmemiştir. Maddi zorluklar sebebiyle iyi eğitim görememiş, buna rağmen edebî faaliyeti süresince toplumsal sorunlara kayıtsız kalmamış, halkın bilinçlenmesi için elinden geleni yapmıştır. Bu çalışmamızda da yazarın Azerbaycan edebiyatında önem arz eden romanlarında öne çıkan topumsal sorunlara; aile yapısı, kadın hakları, siyasi, dini, kültürel ve ekonomik sorunlara değinilmiş, dönemin ve halkın sıkıntıları dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As it is known, the social and political events that took place in the society were reflected in the literary works and were important in terms of transmission to future generations. Historical documents and archives, literary works are documents to provide information about the period. It is known that very active social, political and cultural events took place in Azerbaijan at the end of the XIX century and the beginning of the XX century. Mammad Said Ordubadi was also a living witness of the turbulent period and expressed the social and political problems of the period in his works. Using his life story, the author touched on people's problems and did not give up his struggle, even though his life in exile was very difficult. Due to financial difficulties, he could not get a good education, despite the fact that he was not indifferent to social problems during his literary career and did his best to inform the public. In this work, social problems, family structure, women's rights, political, religious, cultural and economic problems, the problems of the time and people were discussed.