Okul öncesi öğretmenlerinin okul liderliğine yönelik algılarının öğretmenlerin motivasyonu ve demografik özellikleri açısından incelenmesi
Examination of pre-school teachers' perceptions of school leadership in terms of teachers 'motivation and demographic characteristics
  1. Tez No: 671498
  2. Yazar: NİHAL DUYĞU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, okul öncesi öğretmenlerinin okul liderliğine yönelik algılarının öğretmenlerin motivasyonu ve demografik özellikleri açısından incelenmesini ele almaktadır. Okul öncesi öğretmenlerinin okul liderliğine yönelik algıları ve öğretmenlerin motivasyonunda katılımcıların yaş, öğrenim durumu, okul türü, öğretmenlik hizmet süresi ve bulunduğu kurumdaki çalışma süresine göre bir farklılık olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. 2019-2020 eğitim öğretim yılında, araştırma İstanbul ili Ataşehir ilçesinde 17 özel ve 19 devlet ilköğretim okulları anasınıfları ve bağımsız anaokulları olmak üzere toplam 36 okulda görev yapmakta olan ve gönüllü olarak katılan 225 okul öncesi öğretmenine uygulanmıştır. Araştırma verilerini toplamak için 'Kişisel Bilgi Formu', 'Okul Liderliği Ölçeği' ve 'Motivasyon Ölçeği' olmak üzere 3 ölçek kullanılmıştır. Veri analizi için Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 23.0 programı kullanılmış, araştırmadaki verilerin analizinde ortalama, standart sapma, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi, Benforroni Düzeltmeli Dunn Çoklu karşılaştırma testi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarında bakıldığında“Eğitimsel ve Öğretimsel Destek”ve“İş birliği”düzeylerinin artması motivasyonun artmasına“Açıklık”düzeyinin artması ise motivasyonun düşmesine neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin demografik özellikleri incelendiğinde“Psiko Sosyal Faktörler”alt boyutunda 20-25 yaş grubunun 26-30 yaş grubuna göre ve ön lisans mezunu öğretmenlerin lisans üstü mezunu öğretmenlere kıyasla daha fazla olumlu düşünceye sahip olduğu görülmektedir. Görev yaptıkları okul türüne göre incelendiğinde“Ekonomik Faktörler”ve“Psiko Sosyal Faktörler”alt boyutlarında özel okullarda çalışan öğretmenlerin daha çok motive olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Algılanan liderlik davranışı genel düzeyi ve alt boyutları incelendiğinde özel okullarda çalışan öğretmenlerin algıladıkları liderlik düzeyinin devlet okulunda çalışan öğretmenlere oranla daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines preschool teachers' perceptions of school leadership in terms of teachers' motivation and demographic characteristics (e.g. participants' age, educational status, school type, teaching service and working time at the institution where they are located). Relational scanning model was used in the research. In the 2019-2020 academic year, the research was applied to 225 preschool teachers who were working in Ataşehir district of Istanbul. Three scales,“Personal Information Form”,“School Leadership Scale”and“Motivation Scale”, were used to collect research data. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 23.0 program was used for data analysis, and mean, standard deviation, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, and Benforroni-corrected Dunn Multiple comparison test and regression analysis were used in the analysis of the data. Considering the results of the study, it was concluded that the increase in the levels of“Educational and Instructional Support”and“Cooperation”increased motivation and the increase in the level of“openness”causes a decrease in motivation. When the demographic characteristics of teachers are examined, it is seen that in the“Psycho-Social Factors”sub-dimension, the 20-25 age group and the teachers with associate degree have more positive opinions. When analyzed according to the type of school they work in, it is concluded that teachers working in private schools are more motivated in the sub-dimensions of“Economic Factors”and“Psycho-Social Factors”. When the general level and sub-dimensions of perceived leadership behavior were examined, it was concluded that the perceived leadership level of teachers working in private schools was higher.