Competition dynamics in the theatrical distribution and exhibition of first-run domestic films in Turkey
Türkiye'deki yerli filmlerin ilk dağıtım ve gösteriminde rekabet dinamikleri
  1. Tez No: 671500
  2. Yazar: YUSUF ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN SAMİ KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sinema filmlerinin dağıtım ve gösterimindeki rekabet dinamikleri son birkaç yıldır ilgi çekici bir araştırma ve tartışma konusu olmaya devam etmekte. Bu iki sektördeki kanalların değişimi, konunun araştırılmasını özellikle de Türkiye ve yerli film endüstrisi için oldukça kıymetli yapmaktadır. Bundan dolayı, bu çalışma Türkiye'de son yirmi yıllık dönem için yerli film dağıtım ve gösterimindeki rekabet dinamiklerini aydınlatmaya çalışmaktadır. Bu çalışmada hem nicel hem de nitel veriyi kullanmak için karma yöntem stratejisi benimsenerek piyasa yapısı ve medya çalışmalarını birleştiren disiplinlerarası bir yaklaşım kullanılmıştır. İkincil veri kapsamlı bir düzeltmeden geçirilerek yabancı filmler ayıklanarak tür ve izleyici algısı gibi yeni değişkenler eklenmiştir. Nicel analiz için tanımlayıcı istatistikler ve regresyon modelleri kullanılarak yatay entegrasyonun yerli film dağıtımına etkileri irdelenmiştir. Deneysel bulguları destekleyerek detayları ortaya koymak için doküman analizine başvurulmuştur. Sonuçlar yerli film dağıtımındaki yatay ve dikey entegrasyonla ilişkili olan baskın film türleri ve dağıtımcılar olduğunu göstermiştir. Bulgulara göre rekabet dinamiklerinin sadece oransız değil aynı zamanda yetersiz de olup özellikle sanat filmi ve belgesel gibi niş filmlerin dağıtım ve gösterimini olumsuz etkilediği gözlemlenmiştir. Yüksek oranda konsantre olan piyasa yapısının zorlayıcı tekel özellikleriyle bağlantılı olmasının gözlemlenmesiyle beraber bundan en çok etkilenen türlerden birinin belgesel olup, vizyona girmiş belgesellerin dahi kendi için dengesiz bir gişe dağılımına sahip olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The competition dynamics in film distribution and exhibition has been an attractive subject of research and discussion during the last few years. The transformation of the channels in these two sectors makes it worth studying, especially for the case of Turkey and its domestic film industry. Therefore, this study aimed to elucidate the competition dynamics in domestic film distribution and exhibition in Turkey during the last two decades. A mixed-method design was employed to utilize both quantitative and qualitative analysis to present an interdisciplinary approach that combines market structure with media studies. Secondary data was harnessed after an extensive retouch for excluding foreign films and adding new variables such as genre and audience's perception. For quantitative analysis, descriptive statistics and regression analysis were used to figure out the effects of horizontal integration in domestic film distribution. Document analysis was exercised to reveal details and support the empirical evidence of quantitative analysis. The results showed that some dominant genres and distributors are associated with the horizontal and vertical concentration in domestic film distribution in Turkey. Findings point out that the competition dynamics are not only unfair but also incompetent especially for the niche films linked to genres like arthouse and documentary to be distributed and screened. A highly concentrated market structure was observed to be associated with the characteristics of coercive monopoly in both distribution and exhibition sectors that resulted in documentaries being one of the most affected genres that also have an imbalance in the box office among the theatrically-released documentaries.