Listening to possible worlds: The 2019 İstanbul feminist night march and its acoustic conflicts
Muhtemel dünyaları dinlemek: 2019 İstanbul feminist gece yürüyüşü ve akustik çatışmaları
  1. Tez No: 671511
  2. Yazar: EGE AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. ŞAZİYE MELTEM AHISKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji ve Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tezin ana kapsamı ses ve iktidar arasındaki ilişki üzerinedir. Tez bu ilişkiyi, 2019 senesinde kadınların ezanı ıslıklamakla suçlandıkları İstanbul Feminist Gece Yürüyüşü üzerinden inceler. Her sene kadınlar 8 Mart'ta bu yürüyüşü düzenleyebilmişken 2019'da polis tarafından engellenmiş ve Cumhurbaşkanı tarafından bir video kolajın kanıt olarak gösterildiği bir mitingde ezanı ıslıklamakla suçlanmışlardır. Tez, bu olaylar bütününü akustik çatışmalar olarak tanımlar ve ulusal ses peyzajının cinsiyetlendirilmiş bir tahakküm alanı olduğu savına üç ana eksende katkıda bulunur. İlk olarak tez, Feminist Gece Yürüyüşlerinin akustik atmosferini ve başka feminen ses peyzajlarını örnek göstererek susturulmuş kadın seslerinin politik gücünü tartışır. Ardından Cumhurbaşkanının kadınlara yönelik suçlamasını inceleyerek iktidarın ulusal ses peyzajı üzerindeki cinsiyetçi rejiminin güncel dinamiklerini açığa çıkarır. Son olarak tez, Cumhurbaşkanının gösterdiği video kolajı inceleyerek; görsel-işitsel temsiliyetlerin günümüzdeki üretim ve dolaşım koşullarının gündelik sosyopolitik dinleme pratiklerini nasıl etkilediğini sorgular. Feminizm, estetik, afekt teorilerini ve ses çalışmalarını baz alarak ve etnografi ve medya analizi yaparak tez bu üç ekseni şu soru üzerinden bir araya getirir: patriarkal sosyal sistemin hiyerarşik duyusal alanının kurulması ve bozulmasında ses ve iktidar arasındaki ilişkinin nasıl bir etkisi vardır?
Özet (Çeviri)
This thesis is about the relationship between sound and power. It takes the 2019 Istanbul Feminist Night March as a case study where women participants were accused of protesting the sound of the call to prayer that was broadcast during their annual Women's Day demonstration. This allegation was later propagated and substantiated by the President via an audiovisual video collage that he displayed during his rally. Defining this series of events as acoustic conflicts, the thesis contributes to the argument that the soundscape of a nation is a gendered site of power on three main axes. First, it exhibits the political power of the silenced voices and sounds of women through examining the acoustic atmosphere of feminist night marches and other feminine-soundscapes; second, it reveals how the current gendered power regime of the government operates over the soundscape of the nation by untangling the President's allegation towards women protestors; and third, it offers an analysis about how the contemporary conditions of the production and circulation of audiovisual representations affect social and political day-to-day listening practices via a discursive and audiovisual analysis of the video collage displayed by the President. Based on theories of feminism, aesthetics, affect, and sound studies, and through ethnographic fieldwork and media analysis, the thesis brings these three axes together around the question: how the relationship between sound and power contributes to and challenges the hierarchical sensory configuration of the patriarchal social system.