A mixed method study on the role of audio feedback in academic writing
Akademik yazmada ses kaydı ile geri bildirimin rolü üzerine karma bir yöntem çalışması
  1. Tez No: 671512
  2. Yazar: MUKADDES ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, akademik yazma başarısında sesli geri bildirimin rolünü incelemeyi ve yüksek lisans öğrencilerinin akademik yazmasını ses kaydı ile geri bildirim yoluyla iyileştirme konusundaki algılarını belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırma, İstanbul'daki bir vakıf üniversitesindeki yüksek lisans öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. İlgili araştırma sorularını yanıtlamak için, karma yöntem tasarımı benimsenmiştir. Ses kaydı ile geri bildirim ve yazılı geri bildirimin akademik yazma başarısı üzerindeki etkisini görmek için lisansüstü öğrencilerin ders içerisindeki iki ödevden elde ettikleri başarı puanlarının istatistiksel analizi gerçekleştirilmiştir. Başka bir veri kaynağı olarak katılımcıların her bir ödevin birinci ve ikinci taslakları kullanılmış ve bunlar, ses kaydı ile geri bildirimin akademik yazma üzerinde ne ölçüde bir etkisi olduğunu belirlemek amacıyla doküman analizine tabi tutulmuştur. Ayrıca ses kaydı ile geri bildirim ve ilgili deneyimlerine ilişkin algılarını keşfetmek için lisansüstü öğrencilere açık uçlu sorular yöneltilmiş ve görüşmeler yapılmıştır. Son olarak, lisansüstü öğrencilerinin geri bildirim tercihlerinde bir değişiklik olup olmadığını belirlemek için ön test ve son test geri bildirim tercih anketi uygulanmıştır. Bulgular, lisansüstü öğrencilerinin ses kaydı ile geri bildirim aldıktan sonra akademik yazma ödevlerinde önemli ölçüde daha yüksek puanlar aldığını ortaya koymuştur. Doküman analizinin bulguları, her iki geri bildirim türünün de etkili bir düzenleme sürecini teşvik ettiğini göstermiş olsa da genel olarak belirgin sonuçlar ortaya koymamıştır. Ayrıca, bazı dezavantajlardan bahsedilmesine rağmen, katılımcıların genel olarak ses kaydı ile geri bildirime dair olumlu algılara sahip oldukları varsayılabilir. Son olarak, öğrencilerin geri bildirim tercihlerinde önemli bir değişiklik olmadığı anlaşılmıştır. Çalışma, yazılı geri bildirim ve ses kaydı ile geri bildirimin pratik uygulamaları hakkında bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the role of audio feedback in academic writing achievement and to find out the graduate students' perceptions about improving their academic writing through audio feedback. The research was conducted with the graduate students at a foundation university in Istanbul, Turkey. In order to answer research questions, the study adopted mixed-method design. The statistical analysis of the achievement scores for two reflection assignments was carried out to see the impact of audio feedback and written feedback on academic writing achievement. Another source of data was obtained through the participants' first and second drafts of each assignment, which were analyzed to find out to what extent audio feedback has an impact on academic writing. The participants were given open-ended questions and also interviewed to explore their perceptions of audio feedback and experience of it. Lastly, to identify if there is a change in the graduate students' feedback preferences, a pre-test and post-test feedback preference survey was applied. The findings revealed that the graduate students achieved significantly higher scores for their academic writing assignments after they received audio feedback. The findings of document analysis suggested that both feedback types prompted effective revision process; yet there were no contrasting instances in overall. Furthermore, it can be assumed that the participants generally had positive perceptions of audio feedback even though some drawbacks were mentioned. Finally, there was no significant change in graduate students' feedback preferences. The study provides insights about the practical applications of audio feedback in writing.