Kazak turistlerin Türkiye'ye geliş nedenleri üzerine bir araştırma
The research investigated the reasons why Kazakh tourist's visit Turkey
- Tez No: 671526
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
21. yüzyılın başından itibaren turizm hareketlerine katılan kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Bununla beraber günümüzde kişilerin turizme katılma sebepleri, istekleri ve gereksinimleri doğrultusunda sürekli değişim göstermektedir. Bu durumun en önemli sebepleri olarak; yaşam kalitesinin artması, insanların gelir seviyesinin yükselmesi ve boş zaman gibi birçok faktörün önem kazandığını söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra insanları seyahate yönlendiren kültür, gastronomi, destinasyon, sağlık vb. gibi pek çok nedenler bulunmaktadır. Bu sebepler seyahat motivasyon kavramı bağlamında değerlendirilmektedir. Her bireyin seyahat etmesindeki itici veya çekici nedenleri farklıdır. Bireylerin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda seyahat motivasyonları farklılık göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'ye gelen Kazak turistlerin seyahat motivasyonlarını tespit edebilmektir. Bu amaç doğrultusunda çalışmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş olup verilerin toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler Sosyal Bilimler için İstatistiksel Paket Programı (SPSS 25) kullanılarak istatistiksel analizleri yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, Kazak turistler Türkiye'yi en çok hizmet kalitesi ve iklim koşuları için tercih etmektedir. Kazak turistlerde kadınların erkeklere göre Türkiye'yi daha fazla tercih ettikleri görülmektedir. Yine özel sektör çalışanları ile işverenlerin Türkiye'ye seyahat etmeyi daha fazla tercih etmektedirler. Bunun yanı sıra evli veya bekar olup çoçuklu olanlar her şey dahil otelleri tercih ederken bekar ve genç olanların ise oda kahvaltı ve yarım pansiyon şeklinde hizmet veren otelleri tercih ettikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the 21st century, the number of people participating in tourism activities is increasing day by day. Howadays, the reasons for participating in tourism are constantly changing in line with their wishes and needs. It is possible to say that many factors such as the increase in the quality of life, the increase in the income level of the people and the leisure time gain importance as the most important reasons for this situation. In addition, the culture, gastronomy, destination, health, etc. that direct people to travel. These reasons are evaluated in the context of the concept of travel motivation. Each people has a different driving or attractive reason for traveling. Travel motivation varies in line with the needs and desires of peoples. The purpose of this research, is to identify the motivational goals of Kazakh tourists to travel to Turkey. For this purpose, quantitative research method was adopted in the study and a questionnaire form was used to collect data. The data obtained were statistically analyzed using the Statistics Package Program for Social Sciences (SPSS 25). According to the findings of our investigation, the Kazakh tourists prefer Turkey for most service quality and climatic conditions. According to the Kazakh tourists it is observed that more women than men prefer Turkey. As we said before, working with the private sector to travel to Turkey employer of choice, they acknowledge more. In addition, it has been revealed that those who are married or single and have children prefer all-inclusive hotels, while single and young ones prefer hotels that serve bed and breakfast and half board.