Yabancı turistlerin Türk mutfağından beklentileri, yararlanma durumları ve Türk mutfağının turizme katkısı üzerine bir araştırma
A Research the expectations of tourist regarding Turkish cuisine, and the contrubution of Turkish cuisine on the tourism industry
- Tez No: 76609
- Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA HASİPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırma, ülkemize gelen ve tatil köylerinde konaklayan yaban cı turistlerin Türk mutfağını tanıma düzeylerini Türk mutfağı ve yemeklerine ilişkin düşünceleri ile ülkemizdeki turistik tatil köylerinde verilen yiyecek-içecek hizmetleri içinde Türk mutfağının yerini ve yararlanılma durumunu incelemek amacı ile Antalya İli'nde bulunan 5 tatil köyünde konaklayan toplam 1000 yabancı turist üzerinde yapılmıştır. Araştırma sonucunda, Türk mutfağına ait çorbalardan; işkembe, yayla, düğün ve mercimek çorbalarının, et yemeklerinden; çiğ köftenin dışındaki tüm et yemeklerinin, tavuk yemeklerinden; tavuk yahni, tavuk şiş ve tavuk köftesi'nin, balık yemeklerinden; ızgara, fırında ve kiremitte balığın, yumurtalı yemeklerden; menemenin, kuru baklagil yemeklerinden; etli kurufasülye, etli nohut ve zeytinyağlı barbunya pilakisinin, sarma ve dolmalardan; zeytinyağlı ve etli biber dolmanın, pilavlardan tüm pilav çeşitlerinin, börek ve mantılardan; gözleme, sigara böreği ve mantının, salataların; tamamının, tatlılardan; sütlaç, baklava, kabak tatlısı ve kompostoların, içeceklerden; ayranın araştırmanın yapıldığı tüm işletmelerde servise sunulduğu belirtilmiştir. Araştırmanın evrenini oluşturan işletmelerin hepsinde, yiyecek-içecek sunulan en az altı mekan bulunmakta olup, aynca üç işletmede sadece Türk mutfağına ait yiyecek-içeceklerin sunulduğu otantik mekanlar da (gözleme çadırı, lahmacun-pide finnı v.b.) vardır. Araştırmaya katılan yabancı turistlerin; Türkiye'yi tercih etme nedenleri arasında ilk sırayı, seyahat fiyatının uygun oluşu (1764 puan) almaktadır. Türk mutfağını tanıma isteği ile geldiğini belirtenler ise beşinci sırada (439 puan) bulunmaktadır. Derneklerden %56.7'si Türkiye'yi tekrar ziyaret etmeyi istediklerini belirtmekte olup, tekrar ziyaret etme düşüncesinin nedenleri içerisinde llk sırayı Türk halkının misafirperverliği (965 puan) alırken, Türk mutfağını beğenme beşinci sırada yer almaktadır (331 puan). Türkiye'de bulundukları sürece Türk mutfağından yararlanmayı isteyen turistlerin oranı %62.9 bu sürede kendi ülkelerinin mutfağından yararlanmak isteyenlerin oranı ise %26.3 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted on 1000 foreing tourists who were staying at 5 different holiday villages in Antalya province. The aim of the research is to determine the khowledge level of foreing tourists about Turkish cousine and meals, and to point out the place and the use of Turkish counsine within food and beverage services given at holiday villages. At the end of the research it was stated that soups, belong to Turkish cousine like yayla, mercimek, düğün and işkembe soups; meat related foods including all foods prepared with meat shish and chicken balls; fish related foods like grilled fish, baked fish and fish at the tile, egg related meals like menemen; the pulses related foods like haricot beans with meat, chick peas with meat, a small reddich beans with olive-oil; rollsand stuffends like peper stuffed with olive-oil; all rice varieties; pastry and mantı foods like pancake, cigara-rolls and mantı all salad varieties; desserts like rice pudding, baklava, pumpkin dessert and compotes, drinks like ayran have been served at all the holiday villages where investigation was done. At all the places which make the globe of the research there are at least six different places where drinks are served and there are alsa three holiday villages where only Turkish foods and drinks of Turkish cousine were served at otantic places as pancake tent, lahmacun-pide ovens etc.The suitable rate of travel is the firsh reason of why the tourists observed during the research preferred Turkey and it took 1764 points. Aiming to travel to Turkey in order to learn Turkish cousine is the fifth reason of preferring Turkey and it took 436 points. The 56.7% of the sample annonce that they would like to revisit Turkey, and while the hospitality of Turkish people is the first reason that took 965 points as being the result of the thoughts of revisiting Turkey, liking the Turkish cousine is in fifth level which took 331 points. While The rate of the fbreing tourists who want to make good use of Turkish cousine during their staying in Turkey is 62.9% the ones wha want to enjoy their own country's cousine is 26.3%. And it's determined that 94.0% of sample didn't test any foods and drinks of Turkish cousine until today. The distribution according to their nationalities is statistically unimportant (p>0.05) but the distribution according to their arrival numbers is statistically important (p It is found that the forcing tourists tested meat foods related with Turkish cousine at the highest level (71.2%). This is respectively followed by drinks (71.5%), salads (61.2%) and pastry foods (60.5%). The positive thoughts of the foreign tourists who tried. The Turkish cousine foods are as follows; The good appearances of meat, chicken, fish and egg foods arc at the rate of 92.7%; high nutrition valve of the pulses foods are 87.9%; the good taste valves of rolls, shiffs and rices are 92.7%. The varieties of the pastry food are at the rate of 84. 1%. Salads are 92.5% and desserts are 94.0%. As it is determined, 45.7% of the samples who tested any foods of Turkish cousine got information before coming to Turkey and the distribution of these tourists according to their nationalities was found statistically important (p The rate of froeign tourists who think to talk positively about Turkish cousine to their relatives and frends is 57.5% while the anes who think to talk negatively is 23.3%.