Yabancı dil olarak Türkçenin öğretiminde 3 boyutlu öğrenme ortamlarının konuşma becerisine etkisi
The effect of 3D learning environments on speech skills in teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 671527
  2. Yazar: HALİL KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YALÇIN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı Second Life 3 boyutlu sanal öğrenme ortamında yapılan derslerin yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin konuşma becerisine yönelik etkisi araştırmaktır. Araştırmanın evreni yabancı dil olarak Türkçe öğrenen B2 seviyesindeki yabancı öğrencilerdir. Araştırmanın örneklemini ise 2018-2019 akademik yılında İstanbul Üniversitesi Dil Merkezinde Türkçe öğrenen B2 seviyesindeki 32 yabancı öğrenci oluşturmaktadır. Deney ve kontrol grupları bağımsız bir şekilde seçilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin tümü Türkçe eğitimlerine A1, A2 ve B1 seviyelerini 21 haftalık (her seviye için 7 hafta) bir süre içinde ve her seviyede kurum tarafından seviye yeterlilik sınavına tabi tutularak tamamlamıştır. Uygulama sırasında önceden verilen konuşma dersi konuları kontrol grubu ile sınıf ortamında, deney grubu ile de Second Life ortamında işlenmiştir. Konuşma derslerinde öğrencilerin sunumlarının yanı sıra soru-cevap ve beyin fırtınası tekniğinden faydalanılmıştır. Araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. . Ön test ve son testten elde edilen nicel veriler“Bağımsız Grup t-Testi”ile analiz edilmiştir. Odak grup görüşmesi ve yansıtıcı günlükten elde edilen nitel veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulardan Second Life 3 boyutlu sanal öğrenme ortamında yapılan konuşma derslerinin yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrenciler üzerinde olumlu birçok etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the effect of the lessons done in the Second Life 3D virtual learning environment on the speaking skills of the students learning Turkish as a foreign language. The universe of the study is B2 level foreign students who learn Turkish as a foreign language. The sample of the study consists of 32 foreign students at B2 level who learn Turkish in Istanbul University Language Center in the 2018-2019 academic year. Experimental and control groups were independently selected. All students participated in the Turkish language education A1, A2 and B1 levels in 21 weeks (7 weeks for each level) and by completing the level proficiency exam by all levels of institutions. During the application, the subjects of the lecture given previously were discussed in the classroom setting with the control group and in the Second Life setting with the experimental group. In addition to the presentations of the students, question-answer and brainstorming techniques were used in the speech classes. In the research, the mixed method, which used qualitative and quantitative research methods, was used. The quantitative data obtained from the pre-test and post-test were analyzed with Independent Group t-Test. The qualitative data obtained from the focus group interview and reflective diary were analyzed by content analysis method. According to the findings, many positive effects of the speech lessons given in the Second Life 3D virtual learning environment on students learning Turkish as a foreign language were determined.