Tarihi yapılarda rekonstrüksiyon ve yeniden işlevlendirmenin incelenmesi: Bursa Hançerli Fatma Sultan Medresesi
Examination of reconstruction and re-functioning in historical buildings: Bursa Hançerli Fatma Sultan Madras
- Tez No: 671551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SAKA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tarihi yapılar sosyal, kültürel, ekonomik veya teknolojik nedenlerle zaman içinde orijinal işlevlerini kaybedebilirler. Orijinal işlevini yitirmiş yapılar da zaman içinde toplumsal ve çevresel koşulların olumsuz etkilerine karşı ya bakımsız ya da uygun olmayan kullanımlara maruz kalabilirler. Bu şekilde varlığını devam ettirmeye çalışan tarihi yapılar zaman içinde harap, metruk hale gelebilir ve hatta tamamen yok olabilirler. Bu şekilde işlevini kaybetmiş yapılara yeni işlev verme ve yok olmuş yapıların ise yeniden inşası olan rekonstrüksiyon tarihi yapıları koruma yöntemlerindendir. Rekonstrüksiyon, yok olmuş yapının bulunduğu konum ve kent kimliği açısından taşıdığı öneme istinaden kullanılan ve özel durumlarda uygulanan bir koruma yöntemidir. Tarihi yapılara yeni işlev verilmesi ise yapının mekânsal, yapısal, çevresel özelliklerine ve bulunduğu kentin ihtiyaçlarına göre, uygun yeni kullanım olanakları sağlamaktadır. Esasında burada tarihi yapıların yeniden işlevlendirilmesi ile mimari koruma sağlanırken bir yandan da ekonomik, sosyal ve kültürel değerlerin sürdürülebilir korunması sağlanır. Bu tezin konusunu oluşturan Bursa Hançerli Fatma Sultan Medresesi de kullanım dışı kalarak harap olmuş ve sadece temel izleri kalabilmiş bir yapıydı. Günümüz işlevini kaybetmiş medrese yapısı temel izleri, eş zamanlı yapılar ve belgeler yardımı ile yeniden inşa edilmiş ve Hançerli Medresesi Kültür Merkezi işlevi verilerek günümüzde kullanılmaktadır. Rekonstrüksiyon ve yeniden işlevlendirmenin tartışıldığı bu çalışmada Hançerli Fatma Sultan Medresesi yapısının korunmasında izlenilen yöntemlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik yapılan tez çalışmasında literatür ve alan çalışması yürütülmüştür. Literatür çalışmasında koruma yöntemleri ile ilgili bilgiler elde edilmiştir; rekonstrüksiyon ve yeniden işlevlendirme yöntemlerine odaklanılmış ve dünyadan ve Türkiye'den örnek uygulamalar incelenmiştir. Daha sonra Hançerli Fatma Sultan Medresesi'nin rölöve, restitüsyon ve rekonstrüksiyon projeleri D2 Mimarlık ve Analiz Restorasyon firmaları aracılığıyla yasal izinler kullanılarak elde edilmiştir. Alan çalışmasına inceleme, gözlem ve fotoğraflama yoluyla günümüz durum tespiti yapılmıştır. Elde edilen tüm veriler eşliğinde yapının rekonstrüksiyon ve yeniden işlevlendirmesi analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Sonuç olarak rekonstrüksiyon ve yeniden işlevlendirmenin Hançerli Fatma Sultan Medresesi üzerinden değerlendirildiği bu tez çalışmasında bu yöntemlerin tarihi yapıların korunmasındaki önemi ortaya konulurken izlenilen yöntemler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Historical buildings may lose their original functions over time due to social, cultural, economic or technological reasons. Buildings that have lost their original function may be exposed to either neglected or inappropriate use against the negative effects of social and environmental conditions over time. Historical structures that try to survive in this way may become ruined, derelict or even completely disappear over time. In this way, giving new functions to the structures that have lost their function and reconstruction, which is the reconstruction of the destroyed structures, are among the methods of protection of historical structures. Reconstruction is a conservation method that is used in special situations and is used for the importance of the destroyed structure in terms of its location and urban identity. Giving a new function to historical buildings provides suitable new usage opportunities according to the spatial, structural and environmental characteristics of the building and the needs of the city in which it is located. In fact, architectural protection is provided by refunctioning historical buildings, while sustainable preservation of economic, social and cultural values is ensured. Bursa Hançerli Fatma Sultan Madrasa, which is the subject of this thesis, was also a structure that fell out of use and was ruined and only traces of its foundations remained. The madrasa structure, which has lost its function today, has been rebuilt with the help of traces, simultaneous structures and documents and is used today as the Hançerli Madrasa Cultural Center. In this study, in which reconstruction and re-functioning are discussed, it is aimed to evaluate the methods followed in the preservation of the Hançerli Fatma Sultan Madrasa. In the thesis study conducted for this purpose, literature and field studies were carried out. In the literature study, information about conservation methods was obtained; focused on reconstruction and re-functioning methods and sample applications from the world and Turkey were examined. Later, the survey, restitution and reconstruction projects of Hançerli Fatma Sultan Madrasa were obtained by using legal permissions through D2 Architecture and Analysis Restoration firms. The current situation has been determined by means of examination, observation and photographing in the field study. The reconstruction and re-functioning of the building were analyzed and evaluated in the light of all the data obtained. As a result, in this thesis study, in which reconstruction and refunctioning are evaluated through the Hançerli Fatma Sultan Madrasa, the methods followed while revealing the importance of these methods in the preservation of historical buildings are revealed.