Öğretmenlerin meslektaşlarıyla yaşadıkları çatışmaları yönetme stilleri ile öğretmen özyeterliği arasındaki ilişki
The relationship between styles of managing teachers' conflicts with their colleagues and teacher self-efficacy
  1. Tez No: 671552
  2. Yazar: AYÇA MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK ÇAĞLA GARİPAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Öğretmen özyeterliği öğretmenin öğretim yeteneğine olan inancıdır. Çatışma yönetim stilleri ise öğretmenlerin yönetsel becerilerinden birini ifade etmektedir. Bu araştırmada öğretmen özyeterliği ile öğretmenlerin meslektaşlarıyla yaşadıkları çatışmaları yönetme stilleri arasındaki ilişki ele alınmıştır. Bu amaçla 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı İstanbul ili Esenyurt ilçesindeki öğretmenlere anket uygulanmıştır. Birinci bölümde, araştırma konusuna uygun olarak genel bakış, araştırma soruları, amacı, önemi ve işlevsel tanımlara yer verilmiştir. İkinci bölümde, araştırmanın kuramsal temelini çizen alan yazındaki araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırma yöntemi ve verilerin analizi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, Araştırma bulguları Student's T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Tukey Testi ve Pearson Korelasyon katsayıları ile ortaya çıkarılmıştır. Beşinci bölümde, araştırma bulguları alan yazındaki araştırmalarla beraber tartışmıştır. Özyeterliği yüksek öğretmenler meslektaşlarıyla yaşadıkları çatışmada en çok uzlaşma ve işbirliği stillerini kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Teacher self-efficacy is the teacher's belief in teaching ability. Conflict management styles refer to the managerial skills of teachers. In this study, the relationship between teacher self-efficacy and teachers' styles of managing conflicts with their colleagues was discussed. For this purpose, a questionnaire was applied to the teachers in Esenyurt district of Istanbul for the 2018-2019 academic year. In the first part, general overview, research questions, purpose, importance and functional definitions in accordance with the research subject are given. In the second part, the researches in the literature that draw the theoretical basis of the research are included. In the third part, information is given about the research method and data analysis. In the fourth part, Research findings Student's T-Test, One Way Analysis of Variance (ANOVA), Tukey Test and Pearson Correlation Coefficients are revealed. In the fifth chapter, the research findings are discussed together with the researches in the literature. According to the results of the research, teachers with high self-efficacy mostly use the styles of reconciliation and cooperation in their conflicts with their colleagues.