Karaali (Şanlıurfa) ve Çermik (Diyarbakır) kaplıcalarının alg florası
Alg flora of Karaali (Şanliurfa) and Çermik (Diyarbakir) springs
- Tez No: 671555
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSAL SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Karaali Kaplıcası (Şanlıurfa) ve Çermik Kaplıcası (Diyarbakır) alg florasını belirlemek amacıyla, Mart 2019 ve Eylül 2020 tarihleri arasında, mevsimsel olarak yapılmıştır. Çalışma sonucunda, Cyanobacteria divizyosunda 24 cinse ait 43 takson, Bacillariophyta divizyosunda 16 cinse ait 28 takson, Charophyta divizyosunda 5 cinse ait 6 takson ve Chlorophyta divizyosunda 2 cinse ait 2 takson belirlenmiştir. Toplamda ise 46 cinse ait 79 alg taksonu teşhis edilmiştir. Bu taksonlardan 11 tanesi, Türkiye alg florası için yeni kayıt özelliğindedir. Çalışma alanlarında en yoğun olarak Cyanobacteria divizyosuna ait taksonlar, ikinci olarak ise Bacillariophyta divizyosuna ait taksonlar gözlemlenmiştir. Ayrıca termal suların fiziksel ve kimyasal özellikleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted seasonally between March 2019 and September 2020 in order to determine the algae flora of Karaali Thermal Spring (Şanlıurfa) and Çermik Thermal Spring (Diyarbakır). As a result of the study, 43 taxa belonging to 24 genera in Cyanobacteria division, 28 taxa belonging to 16 genera in Bacillariophyta division, 6 taxa belonging to 5 genera in Charophyta division and 2 taxa belonging to 2 genera in Chlorophyta division were determined. In total, 79 algae taxa belonging to 46 genera were identified. 11 of these taxa are new records for Turkey's algal flora. In the study areas, taxa belonging to the Cyanobacteria division were observed most frequently and secondly the taxa belonging to the Bacillariophyta division were observed. In addition, physical and chemical properties of thermal waters were also examined.