Şeflera (Schefflera arboricola) çeliklerinin köklenmesi üzerine değişik yetiştirme ortamları ve köklenmeyi teşvik edici kimyasalların etkisi
The Effects of different growing medium and root-inducing chemicals on the rooting of Schefflera (Schefflera arboricola)
  1. Tez No: 131151
  2. Yazar: ADİL FİDANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR EROL AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
8.0ZET Bu çalışma, Şanlıurfa iline bağlı Karaali köyündeki süs bitkisi üretimi yapılan Gülizar Seracılık işletmesinde yürütülmüştür. Çalışmada Şeflera (Schefflera arboricola) çeliklerinin köklenmesi üzerine değişik yetiştirme ortamları ve köklenmeyi teşvik edici kimyasalların etkisi araştırılmıştır. Denemede köklendirme ortam olarak, kum-perlit-toprak (1:2:1), kum-perlit (1:1), torf-perlit (1:1), torf, perlit ve kum olmak üzere 6 değişik ortam ve ortam karışımları kullanılmıştır. Köklenmeyi teşvik edici kimyasal olarak IBA ve NAA BDM'leri uygulanmıştır. Deneme, tesadüf parselleri deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırma sonunda, 50 ppm'lik BDM konsantrasyonundaki çeliklerde daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. IBA BDM uygulaması yapılan şeflera çeliklerinden ortamlara göre elde edilen en yüksek köklenme Torf (%50.40) ortamında sağlanmıştır. NAA BDM uygulaması yapılan şeflera çeliklerinden ortamlara göre elde edilen en yüksek köklenme Torf-Perlit (%39.20) ortamında olduğu saptanmıştır. Genellikle en yüksek köklenme (%50.40) oranıyla IBA uygulanan ve torf ortamı kullanılan çeliklerde oluştuğu tespit edilmiştir. Ayrıca, BDM uygulaması yapılmadan köklendirme ortamına alınan çeliklerde genelde iyi sonuçlar alınırken en yüksek köklenme (%76.00) oranıyla torf ve torfperlit (1:1) ortamlarında oluştuğu saptanmıştır. 26
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY This experiment was run in the ornamental plant production greenhouse named Gülizar firm at Karaali village in Şanlıurfa. In this work, the effect of growing medium and chemicals which promote rooting were investigated in Schefflera {Schefflera arboricola) cuttings. The rooting media: sand-perlite-soil (1:2:1), sand-perlite (1:1), peat, perlite and sand used as media. IBA and NAA were used as rooting chemicals. Experiment was planned with randomized plot four replicates. According to obtained results the best result was obtained 50 ppm growth regulators.The application of IBA was the best rooting in peat media (50.40 %). In NAA application the highest rooting (39.20 %) was determined from peat-perlite media. Generally the highest (50.40 %) rooting was determined from peat media application with IBA. In additionally, rooting rate was the best (76.00 %) in peat, peat- perlite (1:1) media without application of growth regulators. 27