Entelektüel sermayenin firma yenilikçiliği ve firma performansı üzerindeki etkisi
The effect of intellectual capital on firm innovation and firm performance
  1. Tez No: 671554
  2. Yazar: ELİF NAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Entelektüel sermaye, firma için değer taşıyan ve firma geleceği için önem arz eden kaynaklar, tasarımlar ve insan kaynakları uygulamalarının bütünüdür. Günümüzde verimlilik kavramının önemini artırmasıyla beraber, entelektüel sermaye de sıklıkla ele alınan konular arasında yerini almıştır. Bu çalışmada entelektüel sermayenin firma yenilikçiliği ve firma performansı üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, İstanbul'da gıda sektöründe faaliyetlerini sürdüren 250 firma yöneticisi ile anket yöntemi kullanılarak görüşülmüştür. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları Entelektüel Sermaye Ölçeği, Firma Yenilikçiliği Ölçeği ve İşletme Performansı Ölçeği'dir. Ölçekler kullanılarak elde edilen veriler, SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, insan sermayesi, ilişki sermayesi ve yapısal sermaye boyutlarının firma yenilikçiliğini ve işletme performansını anlamlı ve pozitif düzeyde etkilediğini göstermektedir. Dolayısıyla, entelektüel sermayenin tüm boyutlarıyla firma yenilikçiliğini ve firma performansını yüksek düzeyde etkilediği sonucuna ulaşılmış; entelektüel sermayenin firmalar için önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Intellectual capital is the sum of resources, designs and human resources practices that are valuable for the company and are important for the future of the company. Nowadays, as the concept of efficiency increases its importance, intellectual capital has taken its place among the frequently discussed issues. In this study, it is aimed to examine the effect of intellectual capital on firm innovation and firm performance. In this context, the 250 managers of companies operating in Istanbul were interviewed using the survey method. The data collection tools used in the research are Intellectual Capital Scale, Firm Innovation Scale and Enterprise Performance Scale. The data obtained using the scales were analyzed with the SPSS 25.0 program. Research results show that human capital, social capital and structural capital dimensions affect firm innovativeness and business performance significantly and positively. Therefore, it is concluded that intellectual capital affects firm innovation and firm performance at a high level with all its dimensions; The importance of intellectual capital for companies has been revealed.