Ekonomik destek alan göçmenlerin yaşam doyum düzeyleri: İstanbul örneği
Life satisfaction of migrants receiving economic support: A case of İstanbul
  1. Tez No: 671564
  2. Yazar: RIDVAN BESLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Göç; içerisinde birçok faktörü, neden ve sonucu barındıran bir olgudur. Göç eden bireyler sosyal, kültürel, psikolojik, ekonomik ve daha birçok sorunla karşı karşıya gelebilmektedir. Yaşanan sorunlar karşısında göçmenler destek mekanizmalarına başvurmaya yönelirler. Alınan destek ile dezavantaj durumunu minimize etme ve yaşam kalitesini yükseltme hedeflenir. Bu çalışmada ekonomik destek alan göçmenlerin yaşam doyum düzeyinin araştırılması amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini İstanbul içerisinde ekonomik destek alan göçmenler oluşturmaktadır.Araştırmada kartopu örneklem yöntemi kullanılarak katılımcılara ulaşılmıştır. Ekonomik destek alan göçmenlerin yaşam doyum düzeyini incelemek amacıylaYetişkin Yaşam Doyum Ölçeği'nden faydalanılmıştır. Ölçek katılımcılara yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Veriler toplanıldıktan sonra SPSS 22.0 programı üzerinden analiz edilmiştir. Araştırmada demografik bilgiler ile yaşam doyum düzeyleri incelenmiş; bununla birlikte ölçeğin alt boyutlarıyla yaşam doyumu arasındaki ilişki de değerlendirilmiştir. Araştırma sonucuna göre yaşam doyumunun yaş, cinsiyet, medeni durum, konut durumu, hanede yaşayan kişi sayısı, hanede eğitim gören kişi sayısı ve hanede çalışan kişi sayısı ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; göçmenlerin hane nüfus planlama önemi hakkında bilinçlendirilmesi, sosyal ve çalışma hayatına katılımında yaşanan bürokratik engellerin güvenliği göz ardı etmeden esnetilmesi ve bu duruma teşvik edilmesi, göçmenlerin toplumla bütünleşebilmesi amacıyla sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinin desteklenmesi, sürekli göç alan bir ülke olarak; göçün daha sistemli ve verimli yönetilebilmesi adına sadece bu konu ile ilgilenecek ve politikalar üretebilecek bir bakanlığın kurulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration; is a phenomenon that includes various factors, causes and effects. Immigrants may face social, cultural, psychological, economic and many other problems. Immigrants turn to support mechanisms in case of problems. With the support received, it is aimed to minimize disadvantages and increase the quality of life. In this study, it is aimed to investigate the life satisfaction level of immigrants who receive economic support . The sample of the study consists of immigrants who receive economic support in Istanbul. In the research, the participants were reached by using the snowball sampling method. The Adult Life Satisfaction Scale was used to examine the life satisfaction level of migrants receiving economic support. The scale was applied to the articipants by face to face interview method. After the data were collected, they were analyzed using the SPSS 22.0 program. Demographic information and life satisfaction levels were examined in the study; however, the relationship between the subscales of the scale and life satisfaction was also evaluated. According to the results of the research, it was determined that life satisfaction is related to age, gender, marital status, housing status, number of people living in the household, the number of people studying in the household and the number of people working in the household. According to the results obtained in the research; Raising awareness of the importance of household population planning of immigrants, bending and encouraging bureaucratic obstacles in their participation in social and working life without ignoring security, supporting the activities of non-governmental organizations in order to integrate immigrants into society, as a country that receives permanent immigration; In order to manage migration more systematically and efficiently, it has been proposed to establish a ministry that will only deal with this issue and produce policies.