Kullanıcı deneyiminin marka algısına etkisi
Effect of user experience on brand perception
  1. Tez No: 671563
  2. Yazar: YAĞMUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KARADEMİRLİDAĞ SUHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Halkla ilişkiler ve pazarlama iletişiminin ana hedeflerinden birisi hedef kitleye arzulayabileceği bir deneyim vaadi sunmaktır. Hedeflenen marka algısına göre çeşitli iletişim faaliyetleri için çalışmalar yapılmaktadır. Yaşanabilecek olumsuz bir deneyim, yapılan bütün iletişim çalışmalarını ve doğal olarak marka algısını zedeleyebilmektedir. Dijitalleşmenin hızla arttığı ve hızın kıymete bindiği bu dönemde ise kullanıcılar için ürün veya hizmetten vazgeçebilmek oldukça kolaydır. Artık arzulanan deneyim vaadine ulaşmak sadece bir tık uzaktadır. Rekabetin ve vazgeçebilmenin bu kadar kolay olması, kullanıcı deneyimi ve bu deneyimin tasarımını oldukça önemli hale getirmektedir. Bu çalışmada ise kullanıcı deneyiminin marka algısı üzerinde nasıl bir etkisi olduğu incelenmiştir. Çalışma için iki tane kitap satışı hedefleyen mobil uygulama prototipi oluşturulmuştur. Bunlardan biri hedef kitlenin arzuladığı UX tasarımıyken diğeri ise kitleye uygun olmayan şekilde tasarlanmıştır. Bu siteler belirli bir görev listesi üzerinden denekler tarafından deneyimlemesi sağlanmış, ardından aynı deneklerle marka algısı üzerine derinlemesine görüşme yapılmıştır.Sonuç olarak kullanıcı deneyimi tasarımının marka algısı açısından önemi ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the main goals of Public relations and Marketing Communication is to offer an experience that the target audience might desire. Studies are carried out for various communication activities accordint to targeted brand perception. Any possible negative experience that may happen can damage all communication activities and hence brand perception. In this time of rapidly increasing digitalization and highly valued speed concept, it is very easy for users to give up on a product or service. In this period when digitalization is increasing rapidly and speed is valued, it is very easy for users to give up product or service. Accessing the promise of desired experience is now just a click away. The fact that competition and giving up is easy , makes the user experience and the design of this experience very important. In this study, the effect of user experience on brand perception was examined. Two mobile application prototypes intending to sell books were created for the study. While one of them is the UX design desired by the target audience, the other is the design that is not suitable for the audience. These sites were provided to the users in order for them to experience within a specific road map, and then in-depth interviews on the brand perception were done with the same users.