İstanbul sosyal hayatında deniz (1850-1960)
Sea in İstanbul social life (1850-1960)
  1. Tez No: 671618
  2. Yazar: YUSUF SİNAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. SÜLEYMAN BEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İstanbul, farklı medeniyetlere ve kültürlere ev sahipliği yapmış önemli bir liman kenti olmasından dolayı deniz kültürü oldukça gelişmiştir ve tarihselden moderne İstanbul halkı bu önemli kültürün bir parçası haline gelmiştir. Çalışmamızda İstanbul'un deniz kültürü, 19. yüzyılın ortalarından 20. yüzyılın ortalarına kadar ele alınmış; deniz hamamları, plajlar, vapurlar ve balıkçılık olmak üzere dört başlıkta incelenmiştir. İlk olarak denizde vakit geçirmenin, deniz suyundan sıhhat olarak faydalanmanın yansıması olan deniz hamamları ele alınmıştır. Bu hamamlar, 19. yüzyılın ortalarından 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar varlığını devam ettirmişlerdir. İkinci bölümde ise 20. yüzyılın ilk çeyreğinin son yıllarında Beyaz Rusların şehre getirdiği kadın ve erkeğin aynı anda ortak vakit geçirebildiği, kıyafetlerinin moda haline geldiği, onlarca yıl şehrin sayfiye hayatına yön veren, şehrin sosyal ve kültürel dokusuna iz bırakan plajlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise şehrin deniz kültürünü tamamlayan vapurlar incelenmiştir. İstanbul'daki deniz taşımacılığının nasıl başladığı, taşımacılık şirketlerinin kurumsallığı, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e değişen denizcilik politikasını, vapurların ve vapur şirketlerinin şehrin dokusunda ve insanında bıraktığı etkiler ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise şehrin mutfak ve ticaret kültüründe iz bırakmış olan balıkçılık ele alınmıştır. Osmanlı'dan Cumhuriyete su ürünleri ve balıkçılık, balıkların avlanma mevsimi ve av çeşitleri, İstanbul halkı için lüferin önemi son bölümde incelenen konular olmuştur.
Özet (Çeviri)
Since Istanbul is an important port city having hosted different civilizations and cultures, the maritime culture has developed considerably and Istanbul community from historical to modern has become a part of this important culture. In our study, Istanbul's maritime culture was handled from the mid-19th century to the middle of the 20th century and examined as sea baths, beaches, ferries and fishing. Firstly, sea baths, reflection of spending time in the sea and utilizing seawater for health were handled. These baths existed from the mid-19th century to the first quarter of the 20th century. Secondly, the beaches that the White Russians brought to the city in the last years of the first quarter of the 20th century and where men and women could spend time together in were examined. They gave direction to the city's summer life for decades and left a mark on the city's social and cultural texture and beachwears became fashionable. Thirdly, the ferries complementing the city's sea culture were examined. How the shipping began in Istanbul, the shipping companies' institutionalism, changing maritime policies from the Ottoman Empire to the Republic and the ferries' and ferry operators' impacts on the city and citizens were discussed. Fourthly, fishing, which has left its mark on the city's culinary and commercial culture, was discussed. Seafood and fishing from the Ottoman to the Republic, the fishing season and the hunting types, the importance of bluefish for the people of Istanbul were the topics examined in the last section.