Robert Schumann'ın eserleri içerisinde piyano sonatlarının yeri ve OP.11 NO.1 piyano sonatının incelenmesi
The place of piano sonatas in the works of Robert Schumann and review of OP.11 NO.1 piano sonata
- Tez No: 671619
- Danışmanlar: PROF. METİN ÜLKÜ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Arp Gitar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Robert Schumann Romantik Dönem müziğinin en önemli temsilcilerinden biridir. Bestecinin müziği, hayatındaki ve ruhundaki karmaşıklığını yansıtır. Schumann, daha çok minyatür yapıdaki eserlerinin başarısıyla tanınsa da uzun soluklu eserler de bestelemiştir. Op.11 no.1 Fa diyez minör Piyano sonatı bu türdeki eser yazma konusundaki başarısının ve müziği ile yaşamı arasındaki karmaşık ilişkinin bir örneğidir. Bu çalışmanın amacı, Robert Schumann'ı büyük form bestecisi olarak ele alarak, dönemin piyano repertuvarında önemli bir yeri olan ilk sonatının form özelliğini, tonal mimarisini, içerisinde kullanılan motif ve figürleri detaylı bir şekilde incelemektir. Çalışma üç ana başlıktan oluşmaktadır; Giriş bölümünde, Romantik dönem ve bestecinin hayatına genel bir bakış ve Schumann'ın besteciliğinde büyük önem taşıyan edebi yönüne değinilmektedir. İkinci başlıkta sonat formunun tarihsel gelişimi açıklanmış, Robert Schumann büyük form bestecisi olarak ele alınarak, Sonat formunda yazdığı eserler ve bu türe yaklaşımı irdelenmiştir. Üçüncü başlıkta Robert Schumann'ın Clara Schumann ile olan ilişkisi vurgulanmıştır. Bu ilişki sonatın bestelenme süreci ve eserin müzikal önemini arttıran özellikler taşır. Bestecinin Eusebius ve Florestan karakterlerine değinilmiş ardından sonatın form özellikleri, tonal ve tematik yapısı analiz edilmiştir. Sonuç kısmında ise araştırma ve analiz sonuncunda ortaya çıkan bilgiler özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Robert Schumann is one of the most important representatives of Romantic Period. Composer's music reflects the complexity of his life and soul. Despite being known for his achievement for small form pieces, Schumann also has composed important pieces in larger scale forms. Op.11 no.1 F # minor Piano Sonata is also an example of both his success in this form and the relationship between his music and life. This study aims to inspect the First Sonata's formal texture, tonal architecture, motifs and figures that had been used in the Sonata, which has an important place in the period that had been composed by considering Robert Schumann as a large form composer. The study is formed by three main headlines; The introduction refers to Schumann's literal side that significantly affects his composition while overviewing romantic music and Schumann's life. The second heading explains the historical development of sonata form by referring to Robert Schumann as Large scale form composer. The compositions are composed in the form of sonata, and the approach is examined. The third heading refers to the process of composing the sonata. While examining the process, Robert Schumann's relationship with Clara Schumann has also been emphasized. The composer's Eusebius and Florestan characteristics have been referred. Moreover, sonata's form properties, tonal and thematic architecture is analyzed. The study concludes with whole detailed results which have been explained in general framework.