Satış ve pazarlamada rekabetsel benchmarking uygulamaları
Competitive benchmarking practies in sales and marketing
  1. Tez No: 67163
  2. Yazar: UĞUR ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Toplam Kalite Yönetiminin önemli ilkelerinden biri olan“Sürekli Gelişme”, rekabet gücünü arttırmayı ve dünya-klasında performans seviyesine ulaşmayı amaçlayan organizasyonlar için gittikçe daha önemli hale gelmektedir. Sürekli Gelişme yolculuğuna hazırlanan firmalar ürünlerini, süreç ve uygulamalarını, gerek kendi sektörlerinin liderleri ile gerekse farklı sektörlerde yer alan üstün şirketlerle, stratejik ve operasyonel açıdan mukayese etmeye yönelmektedirler. Benchmarking, firmalara en iyi uygulamaların nerede olduğunu bulmak ve bu üstün uygulamaları kendi bünyelerine adapte etmek konusunda yardım eden bir yöntemdir. Tezin ilk bölümünde,“Benchmarking Felsefesi”başlığı altında, konuya ilişkin literatür taraması yer almaktadır. Bu bölümde; Benchmarking'in tanımı, amaçlan, çeşitleri, ve avantajları gibi konulara ilişkin yaklaşımlar incelenerek yorumlanmıştır. Benchmarking uygulamalarında bilimsel ve mantığa dayalı bir sürecin takip edilmesi çok önemli olduğundan, ikinci bölümde benchmarking sürecinin basamakları incelenmiştir. Farklı yaklaşımlar incelenmiş ve çalışmanın uygulama aşamasına rehberlik etmesi açısından kapsamlı bir benchmarking süreci tanımlanmıştır. Satış ve Pazarlama her firmanın en stratejik fonksiyonudur. Sadece firmanın pazara açılan gözleri değil, aynı zamanda tüm organizasyonel fonksiyonların da merkezi durumundadır. Oynadığı bu önemli rol Satış ve Pazarlama'yı Toplam Kalite Yönetimi'nin en saygın fonksiyonu kılmaktadır. Üçüncü bölüm, Satış ve Pazarlama'nın Toplam Kalite ortamındaki bu önemli rolüne kapsamlı bir bakış sunmaktadır. Tezin dördüncü ve son bölümü, bir firmada gerçekleştirilecek benchmarking uygulamasının çerçevesini oluşturmayı ve firmanın benchmarking yardımıyla performansını yükselterek, Satış ve Pazarlama' da mükemmeli nasıl yakalayabileceğini uygulamak olarak göstermeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Being one of the principles of TQM,“Continuous Improvement”is getting more essential for all the organizations intending to achieve competitive advantage and world-class level of performance. In order to sail on the journey of continuous improvement, companies are intending to compare their products, processes and practices with those of the leaders of their industries and those of the excellent companies from other industries, on strategic or on operational basis. Benchmarking is the method that enables companies to find where best practices exist and to adopt these best practices to its own structure without trying to invent the“wheel”again. The first section of this thesis is dedicated to a detailed literature survey for benchmarking under the topic of“Benchmarking Philosophy”. Following a scientific and logical process is essential in a benchmarking study. Thus, the second section explores the steps in a benchmarking process. Different approaches are examined and a broad process is defined in order to guide the implementation stage of the thesis. Sales and marketing is the most strategic function of any company. It is not only the eyes of the company in the market-place but is in the center of all the organizational functions as well. Because of this important role, sales and marketing is a highly respected function in the Total Quality Management. The third section briefly examines the role of sales and marketing function in a Total Quality environment. The fourth and the last section of this thesis aims to build the frame of a benchmarking activity in a company and show how a company can improve its performance and achieve the best practices in sales and marketing by means of benchmarking.