Uçak filosu planlaması
Aircraft fleet planning
- Tez No: 67164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
VIII ÖZET Bu proje geleceğe yönelik yolcu trafiğini tahmin ederek ihtiyaç olacak uçak sayısını ve tanımlı uçak tiplerini en iyi şekilde tesbit etme amacını taşımaktadır. Maliyet giderleri ve yolcu tahminleri dikkate alınarak karar değişken parametreleri tanımlanacak ve lineer program modeli oluşturulacaktır. Bu amaçla yolcu tahmin metodları kullanılacaktır. En üretken şekilde kullanılacak uçak filosunu oluşturacak, uzun donem bazında prototip uçak filosunun uçak sayısı ve tiplerine göre teşkil edilmesini sağlayacak sonuçlar elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The aim of this project is to make optimal decisions on the number of aircraft and aircraft fleet composition for given passenger demand forecast and time period. Linear programming is used with associated parameters estimated from cost and demand forecasting analysis. The number of passengers to be carried will be forecasted to determine the required number of aircraft so that total costs are minimized. Our model should generate a basic prototype fleet composition in the long term so that the aircraft in the fleet are best utilized through the flight network resulting in optimum number of aircraft for defined aircraft types and minimum aircraft costs.