Güvercin gübresi, solucan gübresi ve tavuk gübresinin mercimek (Lens culinaris Medic.) gelişimi üzerine etkisi
The effect of pigeon fertilizer, worm fertilizer, chicken fertilizer on lentil (Lens culinaris Medic.) growth
  1. Tez No: 671637
  2. Yazar: CEMİLE EZGİ GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULCENAP CEVHERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Yaşadığımız dönemde tarım alanında ortaya çıkan negatif etkilerle, organik tarım uygulamaları oldukça önemli bulunmuştur. Bu amaçla toprak iyileştirici olarak doğal olmayan içeriklerle gübrelerin eklenmesine alternatif olarak organik gübreleme tavsiye edilmektedir. Araştırmada mercimek bitkisi ve organik gübreler arasında oldukça tercih edilen solucan, güvercin ve tavuk gübreleri kullanılmıştır. Söz konusu organik gübrelerin mercimek bitkisinin gelişimi üzerine etkileri incelenmiştir. Yapılan çalışmada toprak örnekleri 5'er kg'lık plastik saksılara doldurulmuştur. Bu topraklar ilk olarak elekten geçirilmiştir. Toprakların azot eksikliğini gidermek amacıyla DAP (3 g azot/saksı) eklenmiştir. Daha sonra bu topraklar 2'şer kg şeklinde saksılara alınmış ve gübreler belirlenen dozlarda topraklara uygulanmıştır. Yapılan çalışmalar ve analizler sonucunda organik gübrelerin mercimek bitkisinde gelişimi arttırdığı belirlenmiştir. Uygulanan organik gübreler arasında en çok tavuk gübresinin etkisi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the negative effects in the field of agriculture in the period we live in,organic farming practices have been found to be very important For this purpose, organic fertilization is recommended as an alternative to adding fertilizers with unnatural ingredients as soil improvers..The effects of organic fertilizers in question the growth of lentil plants were investigated. Soil samples were filled in 5 kg plastic pots in the study. These soils were first sieved. DAP (3 g nitrogen / pot) was added to eliminate the nitrogen deficiency of the soils. Later, these soils were taken into pots in the form of 2 kg each and the fertilizers were applied to the soils at the determined. Consequently works and dissection, it has been determined that organic fertilizers increase the development of lentil plants.. Among the applied organic fertilizers, chicken manure has been the most effective.