İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda Cumhuriyetten bu yana müzikaller ve müzikli oyunlar
- Tez No: 67168
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SEÇİM PAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında Cumhuriyetten bu yana müzikaller ve müzikli oyunlar konulu araştırmada önce, Darülbedayi ve İstanbul Şehir Tiyatrolarının tarihçesi anlatıldı. Müzikallere ve müzikli oyunlara ne zaman ve nasıl başlandığı incelendi. Başlangıçtan bugüne müzikallerde oynamış ve halen oynamakta olan sanatçılarla yapılan röportajlarla, müzikalin dünkü ve bugünkü durumu hakkında bilgi edinilmeye çalışıldı. Kamuoyundaki yankılan tartışıldı. Sonuç olarak araştırmadan, müzikal oynamak ve sahnelemek için, olanakların yeterli olmadığı saptandı. Yapılan röportajların ortak noktası Belediyelerin bu konuya daha fazla ilgi göstermesi ve ödenek ayırması konusuydu.
Özet (Çeviri)
At first the history of the DARÜLBEDAYİ and İSTANBUL MUNICIPAL THEATRE was given at the study which subjected the MUSICALS and MUSICAL PLAYS at the Istanbul Metropolitan Municipal Theatres from the beginning of Republic Era and up to day. When and How the Musicals and Musical Plays started was investigated in conversations made with the artists who acted in Musicals in the early years and those who still play. It was tried to get information about the present day condition at the conversations made with artists who acted in Musicals in the early years and those who still act nowadays. The repercussions over the public was discussed. It was determined as a result the possibilities to stage and play musicals were not saticfactory. The main subject of the talks gathered on common was more interest and more allocations must be given by the municipal.