The impact of negative income shocks on the prices of private label products: The COVID-19 episode
Negatif gelir şoklarının özel etiketli ürün fiyatlarına etkisi: COVID-19 dönemi
  1. Tez No: 671677
  2. Yazar: SERDAR YÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, hane halkının geliri ile ulusal markalara göre daha düşük kaliteli ve daha ucuz alternatifler olarak bilinen özel markalı ürünlerin göreli fiyatları (ulusal markalı ürünlerin fiyatlarına kıyasla) arasındaki nedensel ilişkiyi incelenmiştir. Bu amaçla Covid-19 ve ilgili önlemlerin sebep olduğu ani ve beklenmedik dışsal gelir şoku farkların farkı modeli çerçevesinde değerlendirilmiştir. Sonuçlarımız, hanelerin olumsuz bir gelir şoku yaşadığı durumda, özel etiketli ürünlerin göreli fiyatlarının önemli ölçüde arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study we show the causal relationship between households' income and the relative prices of private label products (relative to the prices of national brand products), known as lower quality and cheaper alternatives to national brands. We exploit the sudden and unexpected income shock caused by Covid-19 measures within a difference in differences setting. Our results show that when households experience a negative income shock the relative prices of private label products increase significantly.