Power conquers humanity: Rereading the colonial discourse by exploring the discrimination performed by the non-westerners in E. M. Forster's a passage to india and Edward P. Jones's the Known World
Güç insanlığı fethediyor: E. M. Forster'ın Hindistan'a bir geçit ve Edward P. Jones'un Malum Dünya adlı eserlerinde batılı olmayanların gerçekleştirdiği ayrımcılığın keşfi yoluyla kolonyal söylemin yeniden yorumlanması
  1. Tez No: 671708
  2. Yazar: ELÇİN AYAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tarih boyunca insanlar tarafından uygulanan ayrımcılık birçok farklı şekilde ön plana çıkmaktadır. Ayrımcılığın ve o dönemlerin önemli bir yansıması olarak sömürgecilik, ayrımcılık eyleminin insanlık üzerinde yadsınamaz ve yıkıcı bir etkiye sahip olduğu öne çıkan bir dönemdir. Sömürgeciliğin barbarca yapısı, çoğunlukla Batılıların başı çeken rolüyle ilişkilendirilir. Batılılar, Batılı olmayan yerli halklardan yararlanarak sürdürdükleri üstün statüyü korumak için bu zalim sistemi ayakta tuttular. Öte yandan, sömürgecilik dönemlerinde Batılıların ayrımcılık yapmakla suçlanması gereken tek insan topluluğu olmadığı da bir gerçektir. Batılı olmayanlar da beklenmedik şekilde ayrımcı uygulamalar gerçekleştirmişlerdir. Onlar da sömürgecilik sürecine dahil oldular ve aynı zamanda insanları aşağılayarak ikincil konuma getirdiler. Hindistan'da 20.yüzyılda dahi meydana gelen Hindu-Müslüman çatışmaları ve Amerikan sömürgeciliği döneminde siyah köle sahiplerinin siyah kölelere sahip olduğu gerçeği, Batılı olmayanlar tarafından amansızca uygulanan bir eylem olarak ayrımcılığın nasıl açıkça gözlemlenebileceğiyle ilintilidir. Dahası, bu tezin ilgi alanları olan bu unsurlar üstünlük duygusunun insanlığın konumunu tehlikeye attığını ortaya koymakta ve bu unsura bağlı olarak da ırk ve din gibi konular insanların üstünlüklerini ispatlamak için suistimal ettikleri kavramlar haline gelmektedir. Bu tezin amacı, Batılı olmayanların ayrımcılığa dahil olmalarını göstermek için E.M. Forster'ın A Passage to India ve Edward P. Jones'un The Known World adlı eserlerini incelemektir. Bu iki romanın ana karakterleri, uyguladıkları ayrımcılık ışığında incelenecektir. Diğer karakterlerle birlikte, başkahramanlar olan Dr.Aziz ve Henry Townsend vasıtasıyla üstünlük hissinin nasıl içselleştirildiği ve sabit bir fikir haline dönüştüğü bu tezde detaylı olarak sergilenecektir. Aziz, kendi dini İslam'ın üstünlüğüne ve kıymetine inanarak Hindu Hintlileri aşağılarken, Henry ise eski bir köle olarak siyah kölelerin siyah köle efendisine dönüşüyor. Bu anlamda, Batılı olmayan karakterlerin ayrımcılığa varan insanlık dışı uygulamaları, bu tezde detaylı bir analizle Forster ve Jones'un eserlerinde tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Discrimination, which has been practised by human beings throughout the history, comes to the fore in many different ways. As a significant reflection of discrimination and those periods, colonialism is an outstanding era in which the practice of discrimination has an undeniable and destructive impact on humanity. The barbaric structure of colonialism is mostly related to the leading role of the Westerners. They kept this tyrannical system alive to preserve the superior position they sustained via taking advantage of the non-Westerners, indigenous people. Nevertheless, it is evident in colonial times that the Westerners were not the only group of people that should be blamed for performing discrimination. Also, the non-Westerners unexpectedly carried out discriminative practices. They involved in the colonisation process and put people in secondary position by degrading them, as well. The Hindu-Muslim conflicts taking place in India even in the 20st century and the reality of black slave holders owning black slaves in the time of the American colonialism are in correlation with how discrimination can clearly be observed as a practice employed relentlessly by the non-Westerners. Furthermore, these facts which are the concerns of this thesis reveal that the feeling of supremacy jeopardises the place of humanity and in relation to this fact, matters such as race and religion become the notions people abuse to prove their superiority. The aim of this dissertation is to analyse E.M. Forster's A Passage to India and Edward P. Jones's The Known World in order to show the participation of the non-Westerners in performing discrimination. The main characters of these two novels will be analysed in the light of the discrimination they employ. Through the protagonists, Dr.Aziz and Henry Townsend along with other characters, how the feeling of superiority is being internalised and turns out to be an obsession will be reflected in this thesis in detail. While Aziz insults the Hindu Indians by believing in the superiority and worth of his own religion Islam, Henry transforms into a black slave master of black slaves as a former slave. In this sense, the inhumane practices of the non-Western characters leading to discrimination will be discussed in the works of Forster and Jones with a detailed analysis in this thesis.