Örgütlerde kayırmacılık, sinizm ve psikolojik sözleşme ihlali algısı üzerine bir araştırma
A research on the relationships between perception of favoritism, organizational cynicism & psychological contract violation
- Tez No: 671707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL BOZ SEMERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Organizasyon ve Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yapılan literatür taraması sonucunda örgütlerde çalışanlar arasında hâkim olan kayırmacılığın örgüt çalışanlarında psikolojik sözleşme ihlaline ve bunun sonucunda örgütlerde sinizm davranışına sebep olacağı öngörülerek bir çalışma yapılması planlanmaktadır. Bu doğrultuda özel ve kamu sektörü çalışanlarından anket aracılığı ile veri toplanarak, ilgili analizler uygulanarak sonuçlara ulaşılacak ve sonuçlar teorik altyapı ışığında değerlendirilecektir. Elde edilen sonuçların gerek alan yazınına gerekse uygulama hayatına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the literature review, it is planned to conduct a study by predicting that the favoritism prevailing among the employees in the organizations will cause the violation of the psychological contract in the employees of the organization and as a result, cynicism behavior in the organizations. In this direction, data will be collected from private and public sector employees through surveys, relevant analyzes will be applied, and the results will be evaluated in the light of theoretical infrastructure. It is thought that the results obtained will contribute to both the literature and the practice life.