COVID-19 pandemisi sürecinde bir pandemi hastanesinde çalışan sağlık çalışanlarının anksiyete ve tükenmişlik düzeyleri
Anxiety and burnout levels of healthcare workers working in A pandemic hospital during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 671715
  2. Yazar: SANİYE GÖKÇE SAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÖKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Covid-19 kısa sürede tüm insanlığı etkisi altına almış, 21.yüzyılda görülmüş en büyük salgındır. İnsanların hatta toplumların yaşam rutinlerini değiştirmiş ve bazı alışkanlıklarından uzaklaşmak durumunda bırakmıştır. Öte yandan bakıldığında bu durumu bir sağlık savaşı olarak nitelendirmek de yerinde olacaktır ve bu noktada en çok etkilenen grubun ise sağlık çalışanları olduğu söylenebilir. Bu kadar büyük ve bu kadar etkili bir salgının, psikolojik pek çok etkisinin olması da kaçınılmazdır. Bu noktada çalışmamızda, pandemi sürecinin sağlık çalışanları üzerindeki psikolojik etkilerini incelemek özellikle anksiyete, tükenmişlik ve psikolojik dayanıklılık konularını mercek altına almak, bu kavramlara etki eden faktörleri belirlemek, birbirlerine olan etkilerini ortaya koymak ve bir yıllık süreçteki değişimleri gözler önüne sermek amaçlanmıştır. Çalışmaya, bir pandemi hastanesinde kurulmuş olan Psikososyal Destek Birimi'ne başvurmuş 52 sağlık çalışanlarının verileri geriye dönük olarak alınmış, dışlama ve dahil etme kriterleri göz önünde bulundurularak 44 sağlık çalışanı çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada katılımcı tarafından doldurulmuş olan Sosyodemografik veri formu, Connor Davidson Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (CD-RICS), Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri (STAI), Maslach Tükenmişlik Envanteri (MTE) ve klinisyen tarafından doldurulmuş olan Hamilton Anksiyete Ölçeği (HAÖ) kullanılmıştır. Çalışmamız verilerin toplanma yöntemi açısından retrospektif olup katılımcıların takibi açısından prospektif tip bir izlem çalışmasıdır. Takipler 0-15-30.günlerde ve 1.yılda yapılmıştır. Çalışmamızda sağlık çalışanlarının anksiyete ve tükenmişlik düzeylerinin arttığı ve psikolojik dayanıklılığın her iki parametre ile ters ilişkili olduğu bulunmuştur. Birinci yıl kontrol sonuçları bize, sağlık çalışanlarının bir yıllık süreçte, anksiyete seviyelerinin azaldığını, tükenmişlik düzeylerinin sabit kaldığını, psikolojik olarak daha dayanıklı hale geldiklerini göstermiştir. Ayrıca tükenmişliğin anksiyete için olmasa da anksiyetenin tükenmişlik için yordayıcı bir etmen olduğu ortaya konulmuştur. Pandemi gibi yoğun stres kaynağı olan bir ortamda, sağlık çalışanlarının psikolojik sağlıkları oldukça önemlidir. Çalışmamız ışığında psikolojik dayanıklılık üzerine yapılacak müdahalelerin anksiyete ve tükenmişlik için koruyucu olacağı ve anksiyetenin önlenmesinin de büyük ölçüde iş gücü kaybına neden olan tükenmişliği azaltacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Covid-19 is the largest epidemic in the 21st century, and the most affected group is healthcare workers (HCW). Such a prominent and influential epidemic will inevitably have many psychological effects. Our study aimed to investigate anxiety, burnout, and resilience, determine the factors that affect these concepts, and reveal the changes in one year. The data of 44 healthcare professionals applied to the Psychosocial Support Unit were taken retrospectively. Sociodemographic data form, Connor-Davidson Resilience Scale (CD-RICS), the State-Trait Anxiety Inventory (STAI), and Maslach Burnout Inventory (MBI) filled by the participant, Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A) supplied by the clinician was used in the study. Our study is retrospective in terms of data collection method and is a prospective cohort study in terms of follow-up of the participants. Follow-up was done on the 0-15-30th days and in the first year. Our study found that anxiety and burnout levels of HCW increased, and resilience was inversely related to both parameters. The results of the first-year control showed us the anxiety levels of the HCW decreased, the burnout levels remained constant, and they became more psychologically resistant for a year. Besides, it has been revealed anxiety is a predictor of burnout, although burnout is not for anxiety. In an environment that is a source of intense stress, such as a pandemic, the psychological health of HCW is very important. In the light of our study, it was concluded interventions on resilience would be protective for anxiety and burnout, and prevention of anxiety would reduce burnout, which causes loss of work power to a great extent.