Organizational factors contributing to teacher burnout on EFL instructors working in a private university with respect to years of experience
Bir vakıf üniversitesinde çalışan ingilizce öğretmenlerinin tükenmişliklerine etki eden örgütsel faktörlerin mesleki deneyim açısından incelenmesi
- Tez No: 671714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son zamanlarda, pek çok öğretmenin kariyerini değiştirmeyi ya da işini bırakmayı düşünmekte olduğu gözlemlenmektedir. Öğretmenlerin işlerinde karşılaşmakta oldukları zorluklar göz önünde bulundurulduğunda, aslında bu hiç de şaşırtıcı değildir. Bu durum en nihayetinde yalnızca eğitim kalitesini değil aynı zamanda öğretmenlerin mesleki kararlarını da uzun vadede etkilemekte, bu da uzmanlık kazanmış öğretmenlerin kaybedilmesi ve kaliteli bir dil öğreniminin sunulması ihtimalini tehlikeye atabilmektedir. Bu çalışma Türkiye'de özel bir üniversitede çalışmakta olan İngilizce öğretmenlerinin tükenmişliklerine etki eden örgütsel faktörlerin mesleki deneyim açısından bir değerlendirmesini sunmayı amaçlamaktadır. Öğretmenlerin yüksek motivasyonlu olduklarından ve tüm potansiyellerini kullandıklarından emin olabilmek için, öğretmen tükenmişliğine etki eden faktörleri anlamak ve bu faktörleri analiz ederek risk taşıyan öğretmenleri belirlemek, yabancı dil olarak İngilizce öğretiminin geleceği açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Lately, it has been observed that many teachers start considering a career change or leave their job. This is no surprise when it is taken into account that teachers face lots of challenges in their professional lives. This situation eventually not only affects the quality of instruction but also changes teachers' professional decisions on a large scale, which may result in a loss of qualified teachers and jeopardize the possibility of quality foreign language education. This research aims to understand organizational factors contributing to teacher burnout of the teachers who have been working in a private university in Turkey with respect to years of experience. In order to be able to make sure that teachers are motivated at a high level and make use of their full potential, understanding the factors contributing to teacher burnout and determining the most risk-bearing group of the teachers by analysing these factors have a pivotal role in regard to the future of EFL classrooms.