Beden'in tekinsizliği ve sanata yansımaları
Body's uniqueness and their reflection to art
- Tez No: 671716
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SALİM AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu sanat eseri raporu, Sergio De La Pava' nın“Çıplak Tekillik”romanında ele aldığı bireyin adalet arayışını, toplumsal çöküşü, suç ve bireyin mükemmelliğe ulaşma kavramları kavramları ile Sigmund Freud'un“Tekinsizlik”kavramı ışığında ele almaya çalışıyor. Rapor, birbirleri ile ilişkili halinde okuna bilindiği gibi, ayrı bir şekilde değerlendirilebilen dört bölümden oluşmaktadır. I. Bölüm, bedenin tarihsel, sosyolojik ve sanat bağlamlarında ki salt varlığının akıl ile yükselen statüsünü irdelerken, tekinsizlik hislerin ve olguların beden üzerinde yarattığı travmatik histerik hallerin beden üzerindeki etkilerini de irdelemektedir. II. Bölüm ise, din, kültür, siyaset mecralarının düşünce ve ifadeler yordamıyla toplumsal alanda yarattığı beden profilini ele almaya çalışıyor. Profil, toplumun uğradığı değişimlerin yeni yasasını oluşturan yeni ifade ve aidiyet kavramları çerçevesinde maskelenme, örtünme meselelerin beden üzerinde yarattığı tekinsiz halleri dilsel ve görsel halinde ifade edilmeye çalışılmıştır. III. Bölüm, kendi güncelliğime dair bedenin değişmeyen bilinçaltının yeni oluşumları ve bedensel eylemselliğini ele alarak görsel hali ile de irdelemektedir. Şimdi ki beden profili, geçmişin kalıntısından koparılmayan bilinçaltı ile ne şekilde ilerlediği ve de biçimlendirildiği halini sergilemektedir. Tüm bunlar Pava'nın romanında ki karakterlerin maruz kaldığı hem toplumsal ifadeler hem de siyasal ifadelerin ilişkisi halinde ele alınmıştır. IV. Bölüm ise, sanat çalışma raporu bağlamında irdelenen olay ve durumlar arasındaki ilişkilerin barındırdığı çelişkiler sonucunda bedenin geçmiş, şimdi ve gelecek yazgısının değişmeyen profiline varılan sonuç bölümünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This artwork report tries to address the issues of the individual's pursuit of justice and social collapse, which are the subjects that Sergio De La Pava's novel“A Naked Singularity”, in the light of the concepts of crime and desire to reach perfection. The report consists of four parts in total. These can be read in conjunction with each other or evaluated separately. Chapter I examines the ascendant status of the mere existence of the body in historical, sociological and artistic contexts. In addition, the effects of the feeling of uncanny and traumatic and hysterical states on the body are also examined. Chapter 2 tries to deal with the body profile created by religion, culture and politics through thoughts and expressions in the social field. Issues such as masquerading and veiling have effects on the body within the framework of the new concepts of expression and belonging, which constitute the new law of the changes that society undergoes on the profile. Thus, the uncanny states were tried to be expressed linguistically and visually. Chapter 3 deals with the new formations and bodily activism of the constant subconscious of the body regarding itself. It also examines it with its visual form. The current body profile displays a situation that has not been detached from the remnants of the past, has become whatever has been progressed and shaped by the subconscious. All of these are dealt with in relation to both social and political expressions that the characters in Pava's novel are exposed to. 4th and final chapter deals with the conclusion of the relationships between events and situations examined in the context of the artwork report. The section constitutes the conclusion to the unchanging profile of the past, present and future destiny of the body.