Ratlarda asetaminofen toksikasyonunda sanggenon C'nin antioksidan ve antiinflamatuvar etkilerinin araştirilmasi
Searching the antioxidative and antiinflammatory effects of sanggenon C on acetaminophen intoxication in rats
- Tez No: 671724
- Danışmanlar: PROF. DR. LAÇİNE AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, ratlarda Asetaminofen'in oluşturduğu akut toksisiteye karşı Sanggenon C'nin antioksidan ve antiinflamatuvar kapasitesi ve dokulardaki etkileri incelendi. Sprague-Dawley erkek ratlardan 4 grup oluşturuldu. Kontrol grubundaki (Grup 1) ratlara herhangi bir işlem yapılmadı. Asetaminofen grubundaki (Grup 2) ratlara 0,5 g/kg intraperitonal Asetaminofen uygulandı. Sanggenon C grubundaki (Grup 3) ratlara 0,1 mg/kg intravenöz Sanggenon C uygulaması yapıldı. Terapötik gruptaki (Grup 4) ratlara önce 0,5 g/kg Asetaminofen, 4 saat sonra da 0,1 mg/kg Sanggenon C uygulaması yapıldı. Ratlardan alınan kan ve doku örneklerinde; AST, ALT, ALP, LDH, CK, MDA, GSH, NO, TAS, TOS, IFN-g,IL-1β, IL-6, TNF-α, NF-KB, PGE2, COX-2 ölçümleri ve doku histopatolojik analizleri yapıldı. Elde edilen sonuçlar; Asetaminofenin oksidatif stres ve inflamasyonu indüklediğini göstermiştir. Uygulanan Sanggenon C'nin, Asetaminofen'e bağlı oluşan bu toksikasyonda antioksidan kapasiteyi artırdığı, inflamasyon üzerine olumlu etkilerinin olduğu görülmüştür. Sanggenon C grubu ve Terapötik grup verileri bu flavonoidin etkileri ve literatürde edineceği yer açısından dikkate değer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the antioxidant and anti-inflammatory capacity of Sanggenon C against acute toxicity caused by Acetaminophen in rats and its effects on tissues were investigated. Four groups were formed from Sprague-Dawley male rats. No procedure was applied to the rats in the control group (Group 1). Acetaminophen 0,5 g / kg was administered intraperitoneally to rats in the acetaminophen group (Group 2). Sanggenon C was administered to rats in Sanggenon C group (Group 3) 0.1 mg / kg intravenously. The rats in the Therapeutic Group (Group 4) were administered 0,5 g / kg acetaminophen and then 0.1 mg / kg Sanggenon C 4 hours later. In blood and tissue samples taken from rats; AST, ALT, ALP, LDH, CK, MDA, GSH, NO, TAS, TOS, IFN-g, IL-1β, IL-6, TNF-α, NF-KB, PGE2, COX-2 measurements and tissue histopathological analyzes were performed. Obtained results have been shown that acetaminophen induces oxidative stress and inflammation. It was observed that Sanggenon C administration increased the antioxidant capacity and had positive effects on inflammation in this toxication caused by Acetaminophen. Sanggenon C Group and Therapeutic Group datas have been found remarkable in terms of the effects of this flavonoid and its place in the literature.