Examining David Greig's plays in terms of post-colonialism
David Greig oyunlarının post kolonyalizm açısından incelenmesi
  1. Tez No: 671725
  2. Yazar: BÜŞRA GÜRCÜ ULUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOYNUKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Postkolonyal çalışmalar, İkinci Dünya Savaşı sonrası yükselişe geçmiş olan alanlardan biridir. Bu çalışmaların kaynağı, edebiyat ve kültürel çalışmalardır. Postkolonyal çalışmaların çıkış noktası unsurlarının başında mağdur olan insanların durumları gelmektedir. Yaşanmış olan olaylar Batı gözünden yorumlanmaktansa dekolonizasyon sürecinden geçerek bağımsızlık kazanmış ülkelerin gözünden yansıtılması amacını gütmektedir. Bu çalışmaların konu aldığı ülkeler genellikle Asya ve Afrika gibi üçüncü dünya ülkeleridir. Bu çalışmalarda genel olarak bağımsızlıklarını yeni elde etmiş ülkelerin dekolonizasyon süreçleri ele alınmış olsa da Amerika Birleşik Devletleri de bu alanda ele alınan ülkelerden birini oluşturmaktadır. Bunun sebebinde ise sömürgecilik döneminin sonu ermesi etkili olmaktadır. Postkolonyal çalışmalar tüm bunlarla birlikte; ulusların manevi yorgunluklarını, maruz kaldıkları ırkçılıkları, kimlik sorunlarını, uygulanan baskıları, halkın maddi durumlarını ve ayrımcılıkları da konu almaktadır. Tüm bu problemlerin kökenine inerek açıklanmasına katkı sağlamaktadır. 20. yy. ortalarından bu yana önem kazanmış olan postkolonyal çalışmalar ışığında, iç sömürgeciliğe bağlı Amerikan toplumlarında kölelik ile başlayan ırkçılık faaliyetleri, Afrikalı Amerikanların kimlik sorunları ve yurttaşlık hakları bazı ünlü eserler aracılığı ile alınmaktadır. Postkolonyalizme eserlerinde yer veren isimlerden biri de David Greig'dir.“Europes, Damascus”gibi eserlerin bu belirgin bir biçimde görülmektedir. Sömürgeciliğin bırakmış olduğu felsefi, psikolojik, edebi ve sosyolojik durumları ele alan Greig, eserlerinde sömürülen ülkeler ve bu ülkelerde yaşamakta olan insanlara postkolonyal ekoeleştiri bakış açısı ile yer vermektedir.
Özet (Çeviri)
Postcolonial studies are one of the areas that have been on the rise since the Second World War. The source of these works is literary and cultural studies. One of the starting point elements of postcolonial studies is the situation of the victims. Rather than being interpreted from the eyes of the West, the events that have taken place are intended to be reflected from the eyes of the countries that have gained independence through the process of decolonization. The countries covered by these studies are usually Third World countries such as Asia and Africa. Although the decolonization processes of newly independent countries have been discussed in these studies, the United States is one of the countries covered in this field. The reason for this is that the end of the colonial period is effective. The postcolonial works also address the spiritual fatigue of nations, racism they are subjected to, the problems of identity, the pressures they are subjected to, the material situation of the people and the discrimination. It contributes to the explanation of all these problems by going to the root. 20. century. in the light of postcolonial studies, which have gained importance since the middle, racism activities started with slavery in American societies connected to internal colonialism, African Americans identity problems and civil rights are acquired through some famous works. One of the names that feature postcolonialism in his works is David Greig. This is clearly seen in works like“Europes, Damascus”. Greig, who deals with the philosophical, psychological, literary and sociological situations that colonialism left behind, includes the exploited countries and the people living in these countries with a postcolonial ecocritical perspective.