Obez kadın hastalarda akupunktur terapisiyle kilo kaybının fekal mikrobiyota kompozisyonu üzerine etkisi
The effect of weight loss by acupuncture therapy on fecal microbiota composition in obese female patients
  1. Tez No: 671751
  2. Yazar: TUBA BATUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Akupunktur terapisiyle kilo kaybının obez kadın hastalarda fekal mikrobiyom, antropometrik ölçümler ve biyokimyasal parametrelere etkisinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışma 15 obez (VKİ; Vücut Kitle İndeksi ≥30) kadın birey üzerinde yapıldı. Düşük kalorili diyet (diyet grubu; n=6) ve diyetle beraber akupunktur terapisi (12 seans ve 12 hafta süreyle), (akupunktur grubu;n=9) uygulanan iki ayrı çalışma grubundan, en az 10 kg kaybeden katılımcıların çalışma başı ve bitimine ait (0. ve 12. hafta) antropometrik ölçümleri, biyokimyasal parametreleri ve fekal mikrobiyota kompozisyonları karşılaştırıldı. Mikrobiyal genomu temsil etmek üzere 16S rRNA geni hedef gen olarak kullanılarak tedavi öncesi ve sonrası değişimler incelendi. Bulgular: Diyet ve akupunktur grubunda tedaviyle antropometrik parametreler ve HOMA-IR düzeylerinde anlamlı düşüş izlendi. Akupunkturun, vücut ağırlığı ve VKİ düzeylerini düşürmede, yalnızca diyet tedavisi alan grupla kıyaslandığında daha büyük düşüşler sağladığı izlendi. Ayrıca akupunktur terapisiyle Bacteroidia, Prevotella, Butyricimonas, RF39, Coprococcus, Catenibacterium ve Tenericutes taksonlarının öne çıktığı görüldü. Sonuç: Bulgular obez bireylerde akupunktur terapisi uygulamasının vücut ağırlığı, adipöz doku, lipit metabolizması ve bağırsak mikrobiyotası üzerine etkisi olduğunu gösterdi. Bu bilgiler ışığında akupunktur uygulamasının metabolizmadaki rolünün kesin olarak gösterilebilmesi için daha kapsamlı çalışmalara gereksinim olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to investigate the effect of weight loss by acupuncture therapy on fecal microbiome, anthropometric measurements and biochemical parameters in obese female patient. Material and Method: The study was conducted on 15 obese (BMI; Body Mass Index ≥30) female subjects. The study group was divided into two groups as individuals who received low-calorie diet (diet group, n=6) and diet combined with acupuncture therapy (12 sessions and 12 weeks), (acupuncture group; n=9). The anthropometric measurements, biochemical parameters and fecal microbiota composition at the beginning and at the end of the study (0 and 12 weeks) of the participants who lost at least 10 kg were compared. Pretreatment and posttreatment changes were examined using the 16S rRNA gene as the target gene to represent the microbial genome. Results: A significant decrease was observed in anthropometric parameters and HOMA-IR levels with treatment in diet and acupuncture group. Acupuncture was observed to provide greater reductions in body weight and BMI compared to the group that received diet alone. In addition, it was observed that Bacteroidia, Prevotella, Butyricimonas, RF39, Coprococcus, Catenibacterium and Tenericutes taxa came to the fore with acupuncture therapy. Conclusion: These findings show that acupuncture therapy has an effect on body weight, adipose tissue, lipid metabolism and intestinal microbiota. On the other hand, we believe that more comprehensive studies are needed in order to show the role of acupuncture in metabolism.