Interactive algorithms to solve biobjective and triobjective decision making problems
İki amaçlı ve üç amaçlı karar verme problemleri için algoritmalar
- Tez No: 671758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KARSU, DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS ULUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İki ve üç amaçlı tam sayılı programlama problemleri için en çok tercih edilen çözümü bulan iki interaktif algoritma geliştirilmiştir. Bu algoritmalar, karar vericinin genel monoton fayda fonksiyonuna sahip olduğu tüm durumlarda kullanılabilir. Algoritmalar, görüntü uzayını kutulara böler ve bu kutuları Pascoletti-Serafini skalarizasyon modelini çözerek arar. Bu sırada, karar vericiye sorular sorarak mümkün olduğu durumlarda bazı kutuları aramadan eler. Ek olarak, karar vericinin azalmayan yarı-konkav yarar fonksiyonuna sahip olduğu durumlar için, geliştirilen algoritmalara koni tabanlı bir yaklaşım sunulmuş ve algoritmaların ve koni yaklaşımlarının performansları bilgisayımsal denemeler ile test edilmiştir. Deney sonuçları, interaktif algoritmaların, tüm Pareto çözümleri bulan algoritmalara göre çözüm süresi açısından daha iyi olduğunu göstermektedir. Ayrıca, koni yaklaşımının karar verici ile olan etkileşim sayısını azaltmakta yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
We propose interactive algorithms to find the most preferred solution of biobjective and triobjective integer programming problems. The algorithms can be used in any setting where the decision-maker has a general monotone utility function. They divide the image space of the problems into boxes and search them by solving Pascoletti-Sera ni scalarizations, asking questions to the decision-maker so as to eliminate boxes whenever possible. We also propose a cone based approach that can be incorporated into both algorithms if the decision-maker is assumed to have a nondecreasing quasiconcave utility function. We demonstrate the performances of the algorithms and their cone based extensions with computational experiments. The results of the experiments show that interactive algorithms are very useful in terms of solution time compared to a posteriori algorithms that fi nd the whole Pareto set. The results of the experiments also show that the cone based approach leads to less interaction with the decision-maker.