Trabzon mareograf istasyonu çevresinde yer kabuğu hareketlerinin jeodezik açıdan incelenmesi
Geodetic investigation of earth crust movements around Trabzon mareograph station
- Tez No: 671767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte deformasyon ölçmelerine duyulan önem artmaktadır. Bu çalışmada, Trabzon liman sahası içerisinde bulunan TRBZ adlı mareograf istasyonu çevresinde yer kabuğu hareketlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışma alanına jeodezik nivelman ve GNSS ağı kurulmuştur. Kurulan bu ağlarda Haziran 2020 (I. Periyot), Ekim 2020 (II. Periyot) olmak üzere iki periyotta hassas nivelman ve statik GNSS ölçüsü yapılmıştır. Araziden elde edilen veriler serbest ağ yöntemine göre dengelenmiştir. Her iki periyotta da t-dağılımlı uyuşumsuz ölçüler testi uygulanmış ve tek bir güzergah için uyuşumsuz ölçüye rastlanmıştır. Bulunan uyuşumsuz ölçüler çıkarılarak dengelemeye devam edilmiştir. İki periyot arasında ağda hareket oluşup oluşmadığı statik deformasyon modeli yöntemlerinden ϴ2-ölçütü yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Farklı periyotlar arasında mareograf istasyonu ve çevresinde oluşabilecek hareketler belirlenerek, deformasyonun olup olmadığı incelenmiştir. Çalışma kapsamında uygulanan yöntemlerle ilgili hesaplamalar MATLAB program kodları kullanılarak yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda kurulan ağlarda geçen süre içerisinde deformasyon gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the rapid development of technology, the importance of deformation measurement is increasing. In this study, it was aimed to examine the earth's crust movements in and around the mareograph station named TRBZ located in Trabzon harbor area. For this purpose, a geodetic leveling and GNSS network was established in the study area. In these networks, precise leveling and static GNSS measurements were made in two periods, June 2020 (1st Period) and October 2020 (2nd Period). The data obtained from the field are balanced according to the free network balancing method. In both periods, the t-distributed mismatch test was applied and a mismatch measure was found for a single route. Equilibration was continued by removing the inconsistent measurements found. Whether there was any movement in the network between two periods was investigated by using the ϴ2-criterion method, one of the static deformation model methods. Movements that may occur in and around the mareograph station between different periods were determined and the presence of deformation was examined. The calculations regarding the methods applied within the scope of the study were made using MATLAB program codes. As a result of the studies, no deformation was observed in the time passed in the established networks.