Evaluation of the quality of air textured warp yarn using MCDM methods and fuzzy logic
ÇKKV yöntemleri ve bulanık mantık kullanılarak hava tekstüre çözgü ipliğinin kalitesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 671768
  2. Yazar: UMUTGÜL BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN ÖZCEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tekstil endüstrisindeki üretim süreci, diğer endüstriyel süreçlerdeki gibi çok sayıda değişkenin etkileşimini içerir. Yüksek oranda hammaedde çeşitliliği, çok aşamalı işlenme ve işlem parametleri üzerindeki kontrol eksikliği, değişkenler ve ürün özellikleri arasındaki ilişkinin kurulamamasına sebebebiyet vermektedir. Çözgü ipliği endüstrisinde sözü edilen zorluklardan birisi tekstüre ipliğin mukavemetidir. Tekstüre ipliğin mukavemetinin ürün kalitesini doğrudan etkilediği bilinen bir gerçektir. Hava tekstrüre ipliğin fiziksel özelleri iplik mukavemetini oluşturmaktadır. Bu fiziksel özelliklerin değerleri ve kalite standartlarına ait değerler arasında bir karşılaştırma yapmak ve iplik hatalarını önlemek karar vericiler için bir çok kriterlerli karar veme problemi olarak belirlenmiştir. Bu tezin amacı ve kapsamı; ipiliğin kalitesini etkileyen ve mukavemetini oluşturan kriterlerin (iplik numarası, denye başına kopma mukavemeti, kopma uzaması, çekme payı, kopma gücü ve kopma kilometresi) birbiri arasındaki etkileşimi ve kriter ağırlığını belirlemek için bir çok kriterli karar verme yöntemi olan DEMATEL yöntemini kullanmak ve dört farklı ürün tipine ait (800 Denye, 1100 Denye, 1350 Denye, 1600 Denye) örnekleri en iyiden en kötüye sıralamak ve bir kalite sınıflandırması yapmak için TOPSIS yöntemi kullanmaktır. Belirsizliği ortadan kaldırmak için seneryo analizleri kapsamında bulanık çıkarım mekanizması uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The textile production process like many other industrial processes, involves the interaction of a large number of variables. The high degree of variability in raw materials, multistage processing and a lack of precise control on process parameters have resulted the lack of established relationships between raw material properties, process parameters and product properties has. One of the aforementioned challenges in warp yarn industry is the strength of the air textured warp yarn. It is a known fact that strength of textured yarn affects the product quality directly. Physical properties of air-textured warp yarn form the basis of yarn strength. Making a comparison between the parameters of physical properties and the values of quality standards, and avoiding yarn faults have been identified as multi-criteria decision-making problem for decision makers. The purpose and the scope of this thesis are to determine interaction between the criteria (count, tenacity, elongation, shrinkage, breaking force, RKM) that affects yarn quality and forms the basis of yarn strength, and identify the criteria weights with DEMATEL method which is a MCDM method, and ranking four type of products samples (800, 1100, 1350, 1600 Denier) from best to worst, to apply a quality classification with TOPSIS method. In order to eliminate uncertainty, fuzzy inference system is used as the scope of scenario analysis