Psikolojik ihtiyaçlar, bilinçli farkındalık ve nomofobi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationships between psychological needs, mindfulness and nomophobia
- Tez No: 671791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde psikolojik ihtiyaçlar, bilinçli farkındalık ve nomofobi arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada veri toplamak için Nomofobi Ölçeği, Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Yeni Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 ve AMOS 22 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 380 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Hipotez testi ve doğrulayıcı faktör analizi için yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Çalışma sonuçları bilinçli farkındalık ve nomofobi arasındaki ilişkinin negatif yönlü ve anlamlı olduğunu göstermektedir. Psikolojik ihtiyaçların alt boyutu olan başatlık ihtiyacı ile nomofobi arasındaki pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bilinçli farkındalık ile psikolojik ihtiyaçların alt boyutu olan başarı ihtiyacı arasında ise pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Bulgular üniversite öğrencilerinin bilinçli farkındalık düzeyinin arttıkça nomofobi düzeylerinin azalmakta olduğunu göstermektedir. Diğer taraftan, öğrencilerin başatlık ihtiyacı arttıkça nomofobi düzeyleri artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between psychological needs, mindfulness, and nomophobia has been examined. Nomophobia Scale, Mindful Attention Awareness Scale and New Psychological Needs Scale were used to collect data in the study. The data were analyzed with SPSS 22.0 and AMOS 22 program. The study group of the research consists of 380 university students. Structural equation modeling was used for hypothesis testing and confirmatory factor analysis. The results indicated that the relationship between mindfulness and nomophobia was negative and significant. A significant and positive relationship was found between the need for dominance and nomophobia. In addition, it was found that there is a significant and positive relationship between mindfulness and the need for success. The findings showed that as the mindfulness level of the university students increases, their nomophobia level decreases. On the other hand, as the need for dominance increases, the nomophobia level of the students increases.