Karbon nanotüp/Ni nanopartikül elektrokatalizörü üzerinde hidrojen gazı üretimi
Production of hydrogen gas on the carbon nanotube/Ni nanoparticular electrocatalizer
- Tez No: 671800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM BALUN KAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, suyun elektroliziyle hidrojen gazı oluşumunda yüksek katalitik aktivite gösteren, yeni ve ekonomik bir elektrot malzemesinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Elektrot malzeme olarak, kalem grafit elektrot (KGE) yüzeyine çok duvarlı karbon nanotüp (ÇDKN) uygulanmış ve bu yüzey üzerine Ni nanopartiküller elektrodepozisyon yöntemiyle biriktirilerek ÇDKN/Ni nanokompozit yapısı elde edilmiştir. Elektrot yüzeylerinin özellikleri ve kimyasal kompozisyonları, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile enerji dağılım spektroskopisi (EDS) teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Geliştirilen elektrotların elektrokimyasal hidrojen oluşumundaki katalitik etkinlikleri, dönüşümlü voltametri (CV), Tafel polarizasyon eğrileri ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) teknikleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop a new and economical electrode material which shows high catalytic activity in hydrogen gas formation by electrolysis of water. As the electrode material, a multi-walled carbon nanotube (MWCNT) was applied to the pencil graphite electrode (PGE) surface and Ni nanoparticles were deposited on this surface by electrodeposition method to obtain the MWCNT/Ni nanocomposite structure. The properties and chemical compositions of the electrode surfaces were investigated by scanning electron microscopy (SEM) and energy dispersion spectroscopy (EDS) techniques. The catalytic activities of the developed electrodes for the electrochemical hydrogen formation were investigated by cyclic voltammetry (CV), Tafel polarization curves and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) techniques.