Uzaktan eğitimde yapılan arduino etkinlikleri ile 5. sınıf öğrencilerine problem çözme becerisi kazandırılması: Bir durum çalışması
Tecahing 5th grade students problem solving skills with arduino activities in distance education: A case study
- Tez No: 671801
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Çalışmanın amacı, uzaktan eğitimde yapılan Arduino etkinliklerinin 5. Sınıf öğrencilerinin problem çözme becerilerinde ne tür değişikliklere neden olduğunu saptamak ve sürece ilişkin öğrenci görüşlerini belirlemektir. Araştırma 2020-2021 güz yarıyılında Muş Bulanık ilçesinde bir imam hatip ortaokulunda okuyan 5. Sınıf 25 erkek 12 kız ile 8 hafta süren EBA canlı ders platformunda çevrimiçi eğitim yapılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nitel yaklaşıma dayalı olan durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Durum çalışmasında öğrencinin problem çözme becerisindeki değişimleri, sürece ilişkin öğrenci görüşleri ve etkinlikler sırasında öğrenci davranışları ile belirlenmeye çalışılmıştır. Veri toplama araçları olarak problem çözme becerisi rubriği, gözlem formu, görüşme soruları ve araştırma günlüğünden veriler elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Gözlem formu ve görüşme soruları içerik analizi, problem çözme becerisi rubriği betimsel analiz yaklaşımı kullanılmıştır. İçerik analizi ve betimsel analiz ile elde edilen verilerle temalar oluşturulmuştur. Temaların analizi içinde betimsel istatistik kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizine göre Arduino etkinliklerinin 5. Sınıf vii öğrencilerinin problem çözme becerilerine katkı sağladığı ve 8 haftalık çevrimiçi eğitim sonrasında öğrenci görüşlerinin olumlu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine what type of changes Arduino activities performed in distance education caused on 5th-grade students' problem-solving skills and to determine student views on the process. The research was conducted in the fall semester of 2020-2021, with 25 boys and 12 girls in 5th grade studying at an imam hatip secondary school in Muş Bulanik, through online education on the EBA live course platform for 8 weeks. The qualitative method of the research was the case study method. In the qualitative process of the research, the changes in the student's problem-solving skills were tried to be determined based on student views on the process and student behaviors during the activities. Data were collected by using data collection tools including problem-solving skills rubric, observation form, interview questions, and research diary as data collection tools. Descriptive analysis and content analysis were used in data analysis. Content analysis was used for the observation form and interview questions, and descriptive analysis approach was used for the problem-solving skills rubric, Themes were constructed using the data obtained using content analysis and descriptive analysis. Descriptive statistics were used for the analysis of themes. Based on the analysis of the data obtained, it was concluded that Arduino activities contributed to the problem-solving skills of 5th-grade students, and after 8 weeks of online education, student views for positive