Günümüz heykel sanatında eserlerarasılık
İnterwork in contemporary sculpture art
- Tez No: 671817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER EMRE YAVUZ, DOÇ. DR. SEDA YAVUZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA AKSUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
20.yüzyıl ve sonrasının önemli kavramlarından biri olan metinlerarasılık kavramı, alıntı, öykünme, yansılama, gönderme gibi yöntemlere başvurularak, metinler arasındaki alışverişi belirtmek için kullanılmıştır. Bu alışveriş sadece metinler arasında kalmayıp sanatın diğer dallarına da hâkim olmaya başlayınca sanat kuramcıları bu alışverişi belirtmek için“göstergelerarasılık'' kavramını önermişlerdir. Sanatın diğer kollarında kendini gösteren göstergelerarasılık eski sanat eserleriyle etkileşim halinde yeni işler üretilmesine olanak sağlamıştır. Göstergelerarasılık olarak ortaya çıkan bu kavram için zamanla, farklı sanat dallarında ayrı tanımlamalara gereksinim duyulmuştur. Her sanat dalı için ayrı kavramlar üretilmiştir: eserlerarasılık, heykellerarasılık, resimlerarasılık, vb. Bu eser metin çalışmasında da sanat dalları ”eserlerarasılık" başlığı altında tanımlanmıştır. Bu eser metin çalışmasının amacı eserlerarasılığı ve tarihsel sürecini araştırmak, alıntı, öykünme, yansılama gibi yöntemlerle eserlerarasılığın sanat dallarına yansımasını örneklendirerek açıklamak olmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the important concepts of the 20th century,“intertextuality”has been used to indicate the exchange between texts by using methods such as quotation, emulation, reflection, and reference. When this exchange started to dominate not only texts but also other branches of art, theorists suggested the concept of“intersemiotic”to denote this exchange. The interspecificity that manifests itself in other branches of art has enabled new works to be produced in interaction with old works of art. Over time, separate definitions were required in different branches of art for this concept, which emerged as intersectionality. Separate concepts were produced for each branch of art: interwork, intersculpturality, interpicturality, etc. In this study, branches of art are defined under the title of“interwork”. The aim of this study was to examine the inter-artifactuality and its historical process, to explain the reflection of inter-artifact on art branches through methods such as quotation, emulation, and reflection.