Reducing logical fallacies in tertiary college writing through teacher corrective feedback
Öğretmen düzeltici geribildirimi ile yükseköğretim seviyesi yazımında mantıksal hataların azaltılması
  1. Tez No: 671818
  2. Yazar: MELEK ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Yazma becerisi, İngilizce öğretiminin önemli bir bileşenidir. Öğrencilerin genel yazma becerilerini geliştirmek için öğrenme fırsatları sağlamanın yanı sıra, akademik yazma kurallarını öğretmek de öğrencileri akademik yaşamlarına daha iyi hazırlamak için önemlidir. Akademik yazıyı öğretirken, tartışmacı yazma, öğrencilerin bir konuyu çeşitli yönlerden tartışmalarına, iddialarını ve savunularını destekleyecek kanıtlar sunarak okuyucuları ikna etmelerine olanak tanıdığından çok önemlidir. Fakat, öğrenciler savunularını sunarken bilerek veya bilmeyerek mantıksal hatalara başvurabilirler. Mantıksal hataların rolü, sağlam ve geçerli savunular önermede kritik ve çok önemli olsa da çoğu yazma bağlamında bunlara neredeyse hiç odaklanılmıyor ya da çok nadiren odaklanılıyor. Üstelik, öğrenciler için önemli bir 21. yüzyıl becerisi olan eleştirel düşünme hem kişinin kendi savunularında hem de okudukları, gördükleri ve dinledikleri kaynaklardaki yanlış iddiaları tespit edebilmeleriyle yakından ilgilidir. Mantıksal hataların farkında olmak ve bunlarla ilgili bilgiye sahip olmak daha eleştirel bir yaklaşımlarının olmasına ve maruz kaldıkları bilgileri filtrelemelerine yardımcı olabilir. Bu yüzden, öğrencilerin mantıksal hatalar hakkındaki farkındalığını artırmak ve savunularını hatasız bir şekilde sunmaları için onlara rehberlik etmek adına mantıksal hatalara açıkça odaklanmaya ihtiyaç vardır. Bu nedenle, bu çalışma, üniversite öğrencilerinin tartışma temelli metinlerinde bulunan mantıksal hatalara ve bunların düzeltici öğretmen geribildirimi yoluyla nasıl ortadan kaldırılacağına odaklanmayı amaçlamaktadır. İçeriğin geliştirilmesi, düzenlenmesi, dil kullanımı vb. gibi yazmanın farklı yönleri üzerine yapılan çalışmaların çeşitliliğine rağmen, özellikle tartışmacı metinlerde yaygın olarak bulunan mantıksal hataları hedefleyen çok az çalışma vardır. Öğrenci metinlerindeki farklı mantıksal hata türlerinin sıklığını tanımlayan birkaç çalışma vardır. Ancak bunlar, farkındalığı artırmak için mantıksal hatalara açıkça odaklanmanın gerekliliğini kabul etmelerine rağmen, düzeltici geri bildirim yoluyla hatalı iddiaları azaltmaya çalışmamaktadır. Bu çalışma, öğretmen tarafından verilen geribildirimin ve açıktan öğretimin tartışma temelli metinlerdeki mantıksal hataların varlığını nasıl etkilediğine ışık tutması açısından önemlidir. Bu amaçla, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde akademik amaçlı İngilizce öğrenmeye odaklanan; zorunlu bir İngilizce dersini alan 43 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Ön deneysel bir tasarım benimsenmiş ve ön test ve son test sonuçları ile tartışma temelli metinlerinin ilk taslakları ve ikinci taslakları arasındaki farklardan, argümanlarındaki mantıksal hataları ortadan kaldırmada öğretmenin düzeltici geribildiriminin bir rolü olup olmadığını tespit etmek için bir deney grubu incelenmiştir. Veri toplamak için karma yöntem yaklaşımı izlenmiştir. Nitel veriler, öğrenci yazıları ve bireysel görüşmelerle toplanmıştır. Bu çalışmada, mantıksal hatalara ilişkin nitel veriler dört yazıdan toplanmıştır. İlk üç yazı için süreç odaklı yazma yaklaşımı izlenip ilk yazı ön test, son yazı son test olarak kullanılmıştır. Öğrencilerin metinlerindeki mevcut mantıksal hataları belirlemek için mantıksal hata yaklaşımı ve içerik analizi kullanılmıştır. Her bir yazma görevinden ve her taslaktan elde edilen sonuçlar MS Microsoft Excel'de tablo haline getirilip nitel veriler SPSS-22 kullanılarak nicelleştirmek için analiz edilmiştir. Sonuçlar, öğretmen tarafından düzeltici geri bildirimi verdikten sonra sayılarında azalma görülmesine rağmen, bazı mantıksal hata türlerinin diğerlerine göre daha yaygın olduğunu ve öğrencilerin metinlerinde daha sık görülmeye devam ettiğini göstermiştir. Ayrıca, öğretmenlerin düzeltici geribildiriminin öğrencilerin tartışma temelli metinlerindeki mantıksal hataları ortadan kaldırmada önemli bir rolü olduğu sonuçlarla ortaya çıkmıştır. Uygulama bittikten sonra, deneyimlerini daha derinlemesine kavrayabilmek adına tutumlarının araştırıldığı 13 gönüllü öğrenci ile bireysel yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak daha fazla nitel veri elde edilmiştir. Görüşmeler, içerik analizi kullanılarak ilgili kodları, kategorileri ve temaları belirlemek için tamamen yazıya dökülüp analiz edilmiştir. Görüşmelerin sonuçları, öğrencilerin metinlerindeki mantıksal hatalara açıkça odaklanmayı faydalı bulduklarını göstermiş ve öğrenciler mantıksal hatalar hakkında farkındalık kazanma, argümanlarına daha eleştirel bir yaklaşıma sahip olma, yazılarının kalitesini artırmak gibi uygulamanın faydalarına değinmişlerdir. Öğrenciler, ayrıca çalışmada kullanılan öğrenme ve öğretme materyaller, süreç odaklı yazma yaklaşımı ve kodlanmış geribildirim hakkında çoğunlukla olumlu görüşler paylaşmışlardır. Sonuç olarak, bu çalışma, öğretmenlerin düzeltici geribildirimi ile mantıksal hatalara açık bir şekilde odaklanmanın rolünü göstererek literatüre katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, İngilizce öğretimi ile özellikle yazma dersleri için çıkarılabilecek sonuçlar ve öneriler paylaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Writing skill is an important component of English language teaching. In addition to providing learning opportunities to improve students' general writing abilities, teaching the conventions of academic writing is also significant to better prepare the learners for their academic lives. In teaching academic writing, argumentative writing stands out to be crucial since it allows students to discuss an issue from a variety of aspects and convince readers by proposing evidence to support their claims and arguments. Yet, students may resort to logical fallacies knowingly or unknowingly while proposing their arguments. Though the role of logical fallacies is critical and crucial in proposing sound and valid arguments, there is almost no or very rare focus on them in most of the writing contexts. Moreover, critical thinking, which is a significant 21st century skill for learners, is closely related to being able to detect fallacious claims in both one's own arguments and in the sources that they read, see, and listen to. Having awareness and knowledge of logical fallacies could help students have a more critical approach and filter the information they are exposed to. Therefore, there is a need to focus explicitly on logical fallacies to raise students' awareness and guide them to formulate their arguments in a fallacy-free manner. Thereby, this study aims to focus on the logical fallacies found in university students' argumentative essays and how to reduce them through teacher corrective feedback. Despite the variety of studies on diverse aspects of writing such as the development of content, organization, language use, etc., there is a scarcity of studies specifically targeting logical fallacies which are commonly found in especially argumentative texts. There are several studies that describe the frequency of different types of logical fallacies in student essays. Yet, they do not attempt to decrease the fallacious claims through corrective feedback despite acknowledging the necessity of explicit instruction on logical fallacies to raise awareness. This study is significant since it sheds light on how feedback given by the teacher and explicit instruction influence the presence of logical fallacies in argumentative essays. To this end, 43 students taking a must English course, the focus of which is learning English for academic purposes, at a state university in Turkey participated in the study. A pre-experimental design was adopted and there was only the experimental group whose pre-test and post-test results as well as the differences between the first drafts and seconds drafts of their argumentative essays were utilized to detect whether teacher correct feedback had a role in reducing logical fallacies in their arguments. In order to collect data, a mixed method approach was followed. Qualitative data was collected through student writings and individual interviews. In this study, qualitative data about logical fallacies was collected from four writing tasks. A process writing approach was followed for the first three writings; the very first writing was the pre-test and the last writing task was utilized as the post-test. A fallacy approach and content analysis were used to identify the existing logical fallacies in the essays. The results obtained from each writing task and each draft were tabulated on MS Microsoft Excel and analyzed to quantify the qualitative data by using SPSS-22. The results indicated that some types of logical fallacies were more common compared to the others and continued to be more frequent in the students' essays although a decrease in their number was observed after giving teacher corrective feedback. Moreover, it was revealed by the results that teacher corrective feedback had a significant role in reducing the logical fallacies in the students' argumentative essays. Further qualitative data was obtained by conducting individual semi-structured interviews with 13 volunteering students after the treatment was over to probe their attitudes in order to gain a deeper insight into their experiences. The interviews were fully transcribed and analyzed to determine the relevant codes, categories, and themes using content analysis. The results of the interviews illustrated that the learners found it to be quite useful to explicitly focus on the logical fallacies in their essays and referred to certain benefits of the treatment including gaining awareness about logical fallacies, having a more critical approach towards their arguments, and improving the quality of their writings. The learners also mostly shared positive views about the learning and teaching materials utilized in the study, process writing approach, and coded feedback. Consequently, this study contributes to the literature by showing the role of an explicit focus on logical fallacies through teacher corrective feedback. Furthermore, the implications as well as suggestions for English language teaching and especially writing classes are shared.