Nebire Gıymatdinova'nın 'Kırgıy' adlı hikayesi üzerine dil incelemesi
Language analysis on Nebire Giymatdinova's story 'Kırgıy'
- Tez No: 671823
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN RÜŞTÜ KARABEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Tez çalışmamızın giriş bölümünde yazarın biyografisi, yazdığı eserler, aldığı ödüller ve kendisiyle yapılan röportajlardan iki örnek yer almıştır. Metin bölümünde, Kazan Tatar yazarlarından Nebire Gıymatdinova'ya ait, çağdaş Tatar Türkçesi eserlerinden Kırgıy adlı uzun hikâyenin Kiril alfabesinden Türkiye Türkçesi alfabesine çeviri yazısı, birkaç satır Türkiye Türkçesi çeviri örneği ile birlikte verilmiştir. Metnin dil incelemesi kısmında şekil bilgisi (morfoloji) ve ses bilgisi (fonetik) ele alınmıştır. Sözlük hazırlanması ile metin bölümü tamamlanmıştır. Sonuç bölümünde ise tezin başlangıç ve süreç dönemlerinin aşamaları, kat edilen yolun hedefe ulaşımı ile hazırlanan teze katkıları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Two instances regarding the biography of the author, works he wrote, rewards she got, and interviews of being made with herself have taken place in the prologue of our thesis works. In the text part, A long story called Kırgıy which is from contemporary Tatar Turkish works belonging to Nebire Gıymatdinova who was an author from Kazan Tatars has been published along with a few lines translation instances of Turkey Turkish from Cyrillic alphabet to Turkey Turkish transcription. In the text part, A long story called Kırgıy which is from contemporary Tatar Turkish works belonging to Nebire Gıymatdinova who was an author from Kazan Tatars has been published along with a few lines translation instances of Turkey Turkish from Cyrillic alphabet to Turkey Turkish transcription. The knowledge of shape (morphology) and sound (phonetic) is discussed in the part of language analysis of text. The text part has been completed owing to the dictionary was prepared. The stages of the initial and process periods of the thesis have been assessed the contributions affecting to the prepared thesis by reaching the destination of the way being passed in the conclusion.