İstanbul sözleşmesinin ana akım medyadaki sunumu: Kadın köşe yazarlarının yaklaşımı
The presentation of the İstanbul agreement in the mainstream media: The approach of women columnists
- Tez No: 671835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
'Kadına Yönelik Şiddetin ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Sözleşme' olarak tanımlanan metin kısa adıyla İstanbul Sözleşmesi olarak bilinmektedir. Adında da anlaşıldığı gibi her türlü şiddeti önlemek başta olmak üzere bir mücadelenin uluslararası metne dökülmüş hali olarak ortaya çıkmaktadır. İçerdiği hükümler getirdiği kavramsal yenilikler bakımından kamusal alanda pek çok tartışmayı da beraberinde getiren bir metin olması bakımından önemlidir. Ancak önemsenecek bir başka konu ise metnin getirdiği hükümlerin Türkiye özelinde kitleler içerisinde bilinirliliğinin az olması, insanların kulaktan dolma bilgilerle haberdar olduğu, kanaat önderlerinin ve siyasal temsilcilerin dillendirdiği kadar bilgi sahibi oldukları bununla birlikte medyada yer aldığı biçimiyle insanların detaylarına vakıf olduğu bir metin olması bakımından da ayrıca önemlidir. Bu noktadan hareketle İstanbul Sözleşmesinin konu edildiği bu çalışmanın amacı İstanbul Sözleşmesinin ana akım medyadaki sunumu kapsamında kadın köşe yazarlarının konuyu ele alış biçimlerine odaklanmaktır. Çalışma kapsamında 30 süreli günlük basılı gazete dikkate alınmış bunların 29 tanesi çalışmaya dahil edilmiş veriler 24 gazeteden toplanmıştır. 2020 yılının ikinci yarısında başlayan sözleşmeden çekilme tartışmaları baz alınarak Haziran- Aralık 2020 tarihleri arasında basılmış 56 köşe yazısı nitel araştırmalardan betimsel analiz yöntemi ile incelenmiştir. Yapılan analizde kadın köşe yazarlarının sözleşmeye dair yaklaşımlarının şiddet, siyasal iktidar sorumluluğu, ataerkil söylem, cinsel yönelimi farklı olan bireylerin korunması yaklaşımı üzerinden şekillendiği görülmüştür. Kadın yazarların birleştiği asıl noktanın ise kadınlar hakkındaki bir kararın kadınlar tarafından verilmesi gerekliliği üzerine olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is defined as the Convention on the Prevention of and Combating Violence Against Women and Domestic Violence, but known as the Istanbul Convention in short. As the name suggests, it emerges as an international text of a struggle to prevent all kinds of violence. The provisions it contains are important in terms of the conceptual innovations it brings, as it is a text that brings along many discussions in the public sphere. However, another issue that will be noticed in particular Turkey of provisions brought the text to the low awareness in the masses, that people are aware of hearsay with information, in terms of being a text that opinion leaders and political representatives of the format, where together with the media however they have information as articulate people are familiar with the details further is important. From this point of view, the aim of this study, in which the Istanbul Convention is the subject, is to focus on the way women columnists handle the issue within the scope of the presentation of the Istanbul Convention in the mainstream media. Within the scope of the study, 30-period daily printed newspapers were taken into consideration, 29 of which were included in the study. Data were collected from 24 newspapers. Based on the withdrawal discussions that started in the second half of 2020, 56 columns published between June and December 2020 were analyzed with descriptive analysis from qualitative research. In the analysis made, it was seen that the approach of women columnists to the convention was shaped by violence, political power responsibility, paternalistic discourse, and the protection of individuals with different sexual orientation. It has been determined that the main point that women writers converge on is the necessity of making a decision about women by women.