Dördüncü sanayi devrimi (sanayi 4.0) sürecinde medya işletmelerindeki yapısal ve ekonomik dönüşüm
Structural and economic transformation in media business in the fourth industrial revolution (industry 4.0)
- Tez No: 671834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Economics, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İletişim faaliyetleri tarihsel süreç içerisinde incelendiğinde insanlığın varoluşundan bu yana süregelmekte olduğu görülmektedir. Önceleri sözlü döneme dayanan iletişim faaliyetleri, daha sonrasında yazılı kültür ile birlikte gelişerek daha sistemli hale gelmeye başlamıştır. Zaman içerisinde kitle iletişim araçlarının da ortaya çıkması ve gelişmesiyle birlikte iletişim faaliyetleri başka bir boyuta taşınarak kamuoyu üzerinde medya faaliyetleri yaşanmasına ve bu faaliyetlerin daha kurumsal ve sisteme dayalı işletme çatısı altında toplanmasına yol açmıştır. Bu çalışmada 2011 yılında ortaya çıkan ve gelişme gösteren Dördüncü Sanayi Devrimi süreci içerisindeki medya kavramının ve medya işletmelerinin faaliyetlerinin durumu ele alınarak, özellikle makinelerin otonom çalışma sistemleri ve birbirleriyle olan ilişkileri kapsamında gelişen yeni iletişim modelleri çerçevesinde bu işletmelerde meydana getireceği etkileri üzerinde durulmuştur. Nesnelerin interneti, bulut bilişim sistemleri vb. teknolojik bileşenlere sahip olan Sanayi 4.0 süreci, birçok sektörü etkilediği gibi medya sektöründe de bazı önemli gelişmelerin yaşanmasına yol açmıştır. Özellikle organizasyonel ve ekonomik anlamda yaşanan gelişmelerin, medya işletmeleri üzerindeki olası dönüşümleri ve yeniden yapılanması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
When communication activities are examined in the historical process, it is seen that it has been going on since the existence of humanity. Communication activities, which were based on the oral period, later developed with the written culture and started to become more systematic. With the emergence and development of mass media over time, communication activities have moved to another dimension, causing media activities on the public and gathering these activities under the roof of a more institutional and system-based enterprise. In this study, the situation of the media concept and the activities of the media enterprises in the process of the Fourth Industrial Revolution that emerged and developed in 2011 was discussed, and the effects of machines on these enterprises within the framework of the autonomous working systems and the new communication models developed within the scope of their relations with each other were emphasized. Internet of Things, cloud computing systems, etc. Industry 4.0 process, which has technological components, has affected many sectors and has led to some important developments in the media sector. Especially organizational and economic developments, possible transformations and restructuring of media enterprises are discussed.