Sağlık kurumlarında sosyal kaytarma, iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between social loafing, job satisfaction and organizational commitment in healthcare organizations
  1. Tez No: 671843
  2. Yazar: ANI HANDE METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR UĞURLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healtcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sağlık hizmetlerinin sunumunda yer alan sağlık çalışanları arasındaki iş paylaşımı, gerçekleştirilen işlerin yalnızca bir meslek grubu tarafından yürütülemeyeceğini ve sağlık kurumlarının disiplinler arası bir yapıdan oluştuğunu ortaya koymaktadır. Bu durum ise sağlık kurumlarının faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi için ekip çalışmasına ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Bireylerin grup halindeki çalışmalarda iş yapmaktan geri durması ve görev almaktan kaçması olarak bilinen sosyal kaytarma, ekip çalışmalarında kişilerin performansını olumsuz etkileyen ve ekip çıktılarına zarar veren faktörlerden biri olarak görülmektedir. Sağlık kurumlarında sunulan hizmetlerin insan hayatına dokunan özellikte olması nedeniyle sosyal kaytarmanın dikkatle ele alınması gereken bir konu olduğu düşünülmektedir. Buradan yola çıkarak sosyal kaytarma davranışının sağlık çalışanları açısından ele alınması ve sağlık kurumlarında sosyal kaytarmanın öneminin ortaya koyulması bu çalışmanın temel amacıdır. Ayrıca çalışmada sosyal kaytarma ile iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkilerin incelenmesi de amaçlanmaktadır. Bu amaçla, çalışmada bireyin sosyal kaytarması ile iş arkadaşlarının sosyal kaytarması arasındaki ilişkide iş tatmini ve örgütsel bağlılığın aracı rolü incelenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan anket formu Ankara'da bir üniversite hastanesinde çalışan 336 sağlık çalışanına uygulanılmış ve sağlık çalışanlarından elde edilen veriler SPSS 21.0 kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Job sharing among healthcare professionals involved in the delivery of health care; It reveals that the work performed cannot be carried out by only one professional group and that health institutions consist of an interdisciplinary structure. This situation shows that health institutions depend on teamwork in order to carry out their activities. Social loafing, known as individual's withdrawal from doing work and avoiding taking part in group work, is seen as one of the factors that negatively affects the performance of individuals in teamwork and harms team output. The services provided in health institutions have a characteristic that touches human life. For this reason, social loafing is thought to be an issue that needs to be handled carefully. Based on this, the main purpose of this study is to handle social loafing behavior in terms of healthcare professionals and to reveal the importance of social loafing in health institutions. In addition, job satisfaction and organizational commitment in health institutions are expected to have an impact on the social loafing. To this end the mediating role of job satisfaction and organizational commitment in the relation between individual's social loafing and work mates' social loafing was investigated in this study. The questionnaire forms used as a data collection tool in the research were distributed to the healthcare workers working in a public hospital in Ankara through face-to-face interview method and the data obtained from 336 healthcare workers were analyzed by SPSS 21.0 using.