HBeAg negatif kronik hepatit B virüs enfeksiyonu olan hastaların izlem maliyeti
Follow-up cost of the patients with HBeAg negative chronic hepatit b virus enfection
- Tez No: 671874
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA ÇAŞKURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ. Bu çalışmada HBeAg negatif kronik HBV enfeksiyonu olan hastaların izlem maliyetinin belirlenmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM. Bu retrospektif çalışma İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları polikliniğinde HBeAg negatif kronik HBV enfeksiyonu olarak takip edilen 293 hastanın hastane otomasyon sistemindeki kayıtları esas alınarak yapıldı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, takip süreleri kaydedildi. Başvuru sayısı ve istenmiş laboratuvar, görüntüleme tetkikleri ve biyopsilerin toplam sayıları hesaplandı. Maliyette SGK'nın ücretlendirmesi kullanıldı. Takip süresi sonunda klinik sonuç olarak HBsAg kaybı, siroz ve hepatosellüler karsinom gelişimi değerlendirildi. BULGULAR. Toplam 293 hasta ortalama 60 (30.0;102) ay takip edildi. Bunların 18'inde HBsAg seroklirensi oluştu. Siroz ya da hepatosellüler kanser gelişimi yoktu. Toplamda en çok bakılan test ALT, sonrasında da sırasıyla AST, hemogram, HBV DNA ve AFP idi. En yüksek maliyet HBV DNA için yapılmıştı; sonrasındaysa ortalama hasta maliyeti sırasıyla KC biyopsisi, AFP, üst batın USG ve HBsAg'ye aitti. Toplamda 0-36 ay arasında takip edilmiş hastalar ba¸svuru başına en maliyetli hasta grubuydu, takip süresi arttıkça ortalama başvuru maliyeti düşmekteydi. SONUÇ. HBeAg negatif kronik HBV enfeksiyonunda takibin amacı kronik KC komplikasyonlarını erken tanımaktır ve doğru olarak tanımlandığında inaktif taşıyıcılık oldukça iyi seyirlidir. Takip periyodunun arttırılması, biyopsi yapılacak hastaya dikkatli karar verilmesi, laboratuvar ve görüntüleme tetkik girişlerinin uygun yapılması maliyeti düşürülebilir. Orta endemik ülkemizde takip maliyetini tanımlayacak çalışmalar sağlık harcamalarında politika karar vericilerine yön gösterecektir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE. This study aimed to explore the follow-up cost of the patients with HBeAg negative chronic HBV infection. METHODS. This retrospective study was conducted based on the records of 293 patients with HBeAg negative chronic HBV infection in Istanbul Medeniyet University Education and Research Hospital Infectious Disease Department. Age, gender, follow-up duration, total number of visits, laboratory tests and radiologic examinations were calculated. The fees of Social Security Foundation were used on cost calculation. HBsAg seroclearance, cirrhosis and hepatocellular carcinoma were also noted. RESULTS. 293 patients were followed-up for 60 (30.102) months. HBsAg seroclearance was developed in 18 patients. Cirrhosis or hepatocellular carcinoma did not develop in the cohort. In total, the most requested test was ALT followed by AST, hemogram, HBV DNA and AFP respectively. In total cost, cost per patient and cost per visit; HBV DNA was the highest and thereafter followed by liver biopsy, AFP, upper abdomen USG and HBsAg. The 0-36 months followed group had the highest cost. Mean cost per visit was decreasing with the time to follow-up. CONCLUSION. The purpose of the follow-up in HBeAg negative chronic HBV infection is to recognise chronic liver disease complications. HBeAg negative chronic HBV infection has a quite benign course. Increasing the follow-up period, the right decision of liver biopsy, appropriate entry of laboratory and imaging test to the hospital information system may decrease the cost. Studies that describe the cost of follow-up in inactive carriers will lead the policy makers in health expenditures.