Türkiye'de kamu kesimi faaliyetlerinin finansal sektör üzerine etkileri
The effects of public sector activities on financal sector in Turkey
- Tez No: 671914
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARAÇOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kamu kesimi iç borçlanmasının özel sektör kredileri üzerine etkisini inceleyen bu çalışmada kullanılan birinci model 2002 Ocak ayından 2019 Aralık ayına kadar olan süreyi kapsamakta ve kamu harcamaları, kamu iç borç stoku, özel sektör kredileri, ticari kredi faizleri değişkenlerinden oluşmaktadır. Ayrıca, kamu yatırım harcamaları ile özel sektör yatırım harcamaları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla oluşturulan ikinci model 1998-2019 yıllarını içeren kamu yatırım harcamaları ile özel sektör yatırım harcamaları veri setinden oluşmaktadır. Her iki modeli oluşturan verilerin birim kök içermesi ve farklı seviyelerde durağan olması nedeniyle VAR analizi yardımıyla Granger Nedensellik Test'i incelenmiş, sonuçlar Etki-Tepki testi aracılığıyla açıklanmıştır. Elde edilen bulgulara göre birinci model için kamu iç borç stoku ticari kredi faizlerinin, ticari kredi faizleri ise özel sektör kredilerinin Granger nedenidir. Etki – Tepki Testi sonuçlarına göre ticari kredi faizleri, kamu iç borç stokuna verilecek şok karşısında artış göstererek, özel sektörün kredi kullanımına olumsuz etkide bulunmaktadır. Böylece kamu iç borç stokunda meydana gelen artış, faizler üzerinden özel sektörünün krediye ulaşımına olumsuz yönde yansımaktadır. İkinci model için elde edilen bulgulara göre ise kamu yatırım harcamaları özel sektör yatırım harcamalarının Granger nedenidir ve kamu yatırım harcamalarına verilen şok, özel sektör yatırım harcamalarının azalmasına neden olmaktadır. Ayrıca, özel sektör yatırım harcamalarında meydana gelen olumsuzluk, Etki – Tepki analizine göre uzun süre boyunca etkisini devam ettirecektir. Sonuç olarak, harcamaların finansmanında özel sektör tarafında da sıklıkla kullanılan iç kaynakların, kamu kesimi tarafından iç borçlanma yoluyla sağlanması, ticari kredi faizlerinin olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Böylece, kaynaklarını kamu kesimine aktaran bankalar, tembel banka görünümü sergileyerek özel sektör açısından krediye ulaşımı faiz aracılığıyla olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca, kamu yatırım harcamalarındaki artış, özel sektör yatırım harcamalarında azalışa neden olarak ülke gelişmişliğinin lokomotifi olan özel sektörün piyasadan dışlanması sorununu beraberinde getirecektir.
Özet (Çeviri)
In this study the first model used for examining the effect of public sector domestic borrowing on private sector loans covers the period from January 2002 to December 2019 and consists of the variables of public expenditures, public domestic debt, private sector loans, commercial loan interest. In addition, the second model, which was created to examine the relationship between public investment expenditures and private sector investment expenditures, consists of the data set of public investment expenditures and private sector investment expenditures, including the years 1998 - 2019. Since the data forming both models contain unit root and are stationary at different levels, the Granger Causality Test was examined with the help of VAR analysis, and the results were explained through the Impact-Response Test. According to the findings, for the first model, public domestic debt is the Granger cause of commercial loan rates, and commercial loan rates is Granger cause of private sector loans. According to the results of the Impulse – Response Test, commercial loan rates increase in the face of the shock to the public domestic debt and have a negative impact on the credit utilization of the private sector. Thus, the increase in the public domestic debt stock has a negative impact on the private sector's access to credit over interest rates. According to the findings obtained for second model, public investment expenditures are the Granger cause of private sector investment expenditures and the shock to public investment expenditures causes a decrease in private sector investment expenditures. In addition, the negative impact in private sector investment expenditures will continue to have an impact for a long time, according to the Impulse – Response analysis. As a result, the utilization of domestic resources, which are frequently used by the private sector in financing expenditures, by the public sector through domestic borrowing, causes the commercial loan interests to be adversely affected. Thus, banks that transfer their resources to the public sector will display the appearance of lazy bank and will adversely affect the private sector's access to credit through interest rate. In addition, the increase in public investment expenditures will cause a decrease in private sector investment expenditures and will bring the problem of exclusion of the private sector, which is the prominent of the country's development, from the market.