Bazı tek ve çift üyesi ? Scuti türü yıldızların fotometrik özellikleri
Photometric properties of some single and eclipsing binary systems containing ? Scuti type pulsator
- Tez No: 309597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN SOYDUGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, bazı tek ve çift üyesi ? Scuti bileşenli sistemlerin fotometrik özelliklerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Amaca uygun olarak; TYC 4589 2775, GSC 2799 902 ve GS UMa tek ? Scuti'ler ve SX Dra, HD 62571 ve DY Aqr'de ? Scuti bileşenli çift sistemler olarak seçilmiştir. Çift sistemlerin, ışık eğrisi modellenmesi W-D (Wilson-Devinney) programının 2005 sürümüyle yapılarak, kuramsal eğriler oluşturulmuş, sistemlerin ve bileşenlerinin geometrik ve fiziksel parametreleri belirlenmiştir.Çift sistemler için oluşturulan kuramsal ışık eğrileri, gözlem noktalarından çıkarılarak; çift olma etkileri (yansıma, basıklık, vs.) ışık eğrilerinden arındırılmıştır. Elde edilen veriye PERIOD 04 programı uygulanmış ve birinci bileşenin zonklamasına ilişkin parametre değerleri belirlenmiştir. Tek ? Scuti değişenleri için de, frekans analizi PERIOD 04 programıyla yapılarak, zonklama doğası ortaya konmuştur.Hazırlanan tek ? Scuti yıldızları kataloğundaki yıldızların; zonklama dönemi, genlik ve tayf türü dağılımları da bu çalışma kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present thesis; it is aimed to determine single and binaries containing a ? Scuti type pulsator systems, the photometric properties of the single ? Scuti type pulsators; TYC 4589 2775, GSC 2799 902, GS UMa and then binary systems with ? Scuti components; SX Dra, HD 62571 and DY Aqr were chosen. The light curve modeling of eclipsing binary of which observations are completed, is done by W-D (Wilson ? Devinney) 2005 version, theoretical light curve are formed, geometric and physical parameters of the systems and component star were evaluated.After substracting the theoretical proximity effects of binarity from the photometric observations of chosen binaries, PERIOD04 program was applied to obtain the pulsational parameters for the primary components. The nature of the pulsation were studied by frequency analysis Period 04 program for the single ? Scuti pulsators.Moreover, a catalogue of single ? Scuti stars was prepared. Distribution of pulsation period, pulsation amplitude and spectral type were studied.