Antrenörlerin bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanım düzeylerinin yaratıcı kişilikleri üzerine etkisi
Investigating the trainers' usage level of information technology effects on creative personality characteristics
- Tez No: 671993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALHA MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnsanın sahip olduğu en önemli özelliklerden biri olan yaratıcı yeteneği sayesinde bilgi ve iletişim teknolojilerinin (BİT) hızla gelişim gösterdiği söylenebilir. Bu araştırmanın amacı Türkiye'de görev yapan antrenörlerin BİT kullanım düzeylerinin yaratıcı kişilikleri üzerine etkisini incelemektir. Bununla birlikte BİT'e yönelik tutumlarını ve yaratıcı kişilik özelliklerini çeşitli değişkenler açısından inceleyip aralarında anlamlı farklılıkların olup olmadığını belirlemektir. Betimsel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmanın örneklemi Türkiye'de aktif olarak görev yapan çeşitli spor branşlarından 2. kademe ve üstü 236 antrenörden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak için araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”, Şahin ve Danışman (2017) tarafından geliştirilen“Yaratıcı Kişilik Özellikleri Ölçeği”(YKÖÖ) ve Günbatar (2014) tarafından geliştirilen“Bilgi ve İletişim Teknolojilerine Tutum Ölçeği”(BİTTÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmış olup, anlamlılık değeri 0,05 olarak kabul edilmiştir. Verilerin değerlendirmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucu verilerin normal dağılmadığı saptanmış ve ikili karşılaştırmalar için Mann Whitney U-testi, ikiden fazla karşılaştırmalar için ise Kruskal Wallis H-testi kullanılmıştır. Araştırmamızdan elde ettiğimiz bulgulara göre katılımcıların yaratıcı kişilik özelliklerinde cinsiyet, eğitim durumu, görev yapılan yer gibi değişkenlere göre anlamlı bir farklılık belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to human creativity, one of the most important features of human beings, it feels like information and communication technology (ICT) is progressing faster than ever. The purpose of this research is to study the impact of the levels of IT use by trainers working in our country on creative personality characteristics. Moreover, it is necessary to examine attitudes of coaches towards using ICT and creative personality characteristics in terms of various variables to determine whether there are significant differences or not. The descriptive screening model of this sample research consists of 2-nd and higher level of 236 trainers working in our country. To collect data, a personal information form created by a researcher and consultant, the creative personal qualities scale (CPQS) developed by Shaheen and Danishman (2017), and the ICT attitudes scale developed by Gunbatar (2014) were applied for the research. Upon analyzing the data, the SPSS 20.0 package program was used and the margin of error was considered less than 0,05. The number, percentage and standard deviation were used as descriptive statistical methods to evaluate data. As a result of the analyses performed, it was found that the data were not distributed normally and Mann Whitney U-test was used for paired comparisons, while Kruskal Wallis H-test was used for more than two comparisons. According to the results of the research, significant differences were found in creative personality characteristics of trainers, depending on their gender, educational status, and the place where the tests were performed.