Bireysel emeklilik tercihine etki eden faktörler ve Trabzon alt bölgesinde bir uygulama
Factors affecting private pension preferences and an application in the Trabzon sub-region
- Tez No: 671994
- Danışmanlar: PROF. ALAATTİN KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Sigortacılık, Banking, Economics, Insurance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Trabzon Alt Bölgesi kapsamında olan Artvin, Rize, Trabzon, Gümüşhane, Giresun ve Ordu illerinde kamu sektöründe çalışan bireylerin, tasarruf ve emeklilik aracı olan Bireysel Emeklilik Sistemi hakkındaki düşüncelerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Aktif olarak çalışmaya devam eden kamu personellerinin tasarruf eğilimleri, seçtikleri tasarruf araçları ve bu seçimlerde etkili olan faktörler sorgulanmıştır. Araştırma betimsel özelliklere sahip olmakla birlikte, veri toplamak amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Anket kamu sektöründe çalışmakta olan 510 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizini yapmak amacıyla SPSS programı kullanılmıştır. Bu veriler üzerinde Frekans Testi, Bağımsız Örneklem t Testi ve Tek Yönlü Varyans (ANOVA) yapılmıştır. Uygulanan bu analizlerin sonucunda bireysel emeklilik sisteminin tercih edilmesi konusunda cinsiyet, eğitim seviyesi, gelir seviyesi, bağlı olunan sosyal güvenlik kurumu gibi demografik faktörlerin bir etkisi görülmemiş herhangi bir farklılaşma tespit edilmemiştir. Bunun yanı sıra yaş ve çalışılan sürenin bireysel emeklilik sistemini tercih etme hususunda anlamlı bir farklılık yarattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted to examine the thoughts on Individual Pension System of the people working in public sector in the provinces of Artvin, Rize, Trabzon, Gümüşhane, Giresun and Ordu in the Trabzon Sub-region. They were questioned on saving tendencies of the current personals, the means of saving they choose and the factors that affect their choices. The method used to collect the data was through descriptive questionnaire. The questions were asked to the total of 510 people working in the public sector. The SPSS program is used to analyze the obtained data and information. Factor Analysis, Frequency Test, Independent Sample T Test and One Way Variance (ANOVA) Analysis were performed on these data. In these analyzes, demographics such as gender, education level, income level, the social security institution affiliated to have no effect on the preference of the individual pension system, and no differentiation was detected. In addition, it was determined that age and working time create a meaningful quotation for preferring the private pension system.